Yüreğir, Adana’nın merkez ilçelerinden olması noktasında bakacak olursak son derece büyük bir öneme sahip olan Yüreğir ilçesinin son derece yüksek bir önemli olduğunu görüyoruz. Keza bu noktada Adana’nın ortasından geçen Seyhan Nehri’ni ayıran Yüreğir Seyhan ilçesinden de ayrı bir nokta da bulunuyor denebilir. Aynı zamanda tarihçesine bir göz atacak olursak 1200’lü yıllara dek uzandığını görebileceğimiz ilçenin farklı kavimlere ev sahipliği yaptığını görebiliyoruz. Aynı zamanda coğrafi açıdan bakacak olursak Çukurova Üniversitesi’nin farklı alanlarına da ev sahipliği yapan Yüreğir ilçesinin bu açıdan da eğitim hususunda ayrı bir öneme sahip olduğunu görüyoruz. Doğusunda Misis havzasının yer aldığı Yüreğir ilçesinin güneyinde Karataş ovası yer almaktadır. Bunun dışında Yüreğir tarihsel anlamda bir çok farklı medeniyetin geçiş alanı olarak görülen Yüreğir ilçesinin son derece farklı kültürleri bünyesinde barındırdığını görebilmek mümkün.
Yüreğir Nüfusu
Nüfus açısından ilçeye bakacak olursak gerçekten de merkez ilçe olmanın hakkını veriyor diyebiliriz. Bölgenin en fazla nüfusa sahip olan ilçelerinin başında gelen Yüreğir nüfusunun 106 mahalleden oluştuğunu söyleyebilmek mümkün. Bir çok farklı ilçenin neredeyse iki katı fazlası bir potansiyele ev sahipliği yapan ilçenin hemen hemen son yıllarda ufak çaplı göçler verdiğini görüyor olsakta son derece yüksek seviyelerde bir nüfusa sahip olduğunu görebilmek mümkün. 2007 yılında tarihinin en kalabalık nüfusuna sahip olan ilçe bu yılda 522 bin nüfusu görmüştür. Ancak bir sonraki yılda ise baktığımızda bölgenin yaşadığı farklı coğrafi problemler ve doğal afetler sebebiyle 416 bine dek gerilediğini görebilmek mümkün. Şu an ise ufak çaplı göçler verdiğini görsek de hemen hemen 419 bin nüfusa sahip olduğunu görebilmek mümkündür. Bu nüfus yoğunluğunun özellikle merkez ilçe olması sebebiyle farklı imkanlara sahip olması noktasında bir ekstraya var olduğunu söyleyebilmek mümkün. Bununla beraber yine bölgenin sahip olduğu tek sulak alan olan Seyhan Nehri’ne yakınlığı sebebiyle de son derece yüksek bir nüfusa sahip olduğunu görebiliyoruz.
Yüreğir Tarihi Yerler
İlçenin sahip olduğu eselere bakacak olursak özellikle ilk ve orta çağa dek uzanan bir yapısı olduğunu görebiliyoruz. Bununla beraber Yüreğir tarihi yerler noktasında en eski yerler olması noktasında özellikle Hitit Roma Osmanlı ve Selçuklu gibi birbirinden çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması sebebiyle bir çok tarihi alana sahip olduğunu görebiliyoruz. Özellikle köprü ve höyükler yine aynı zamanda yer mozaikleri ve su kemerleri noktasında özellikle Osmanlı devrinden kalan bir çok yapıt olduğunu görebiliyoruz. Bununla beraber bir çok medeniyetin geçiş noktası olması sebebiyle Selçuklu döneminden kalan hamam ve kervansarayların son derece özel bir öneme sahip olduğu ilçeye tarihi noktada bir çok gezi türü düzenlenebilir.
Yüreğir Gezilecek Yerler
Özellikle şayet bir tarihi anlamda gezi düşünüyorsanız baktığımız zaman son derece eski yapıtlar olan Yüreğir gezilecek yerler anlamında Osmanlı döneminden kalan bir çok yapıt olduğunu görüyoruz. Geçiş noktası olması sebebiyle son derece etkileyici hanlara ve hamamlara sahip olan Yüreğir ilçesi üzerinde aynı zamanda bakacak olursak tarihi geziler dışında eğitim amaçlı Çukurova Üniversitesi’nin farklı bölümlerine birer gezi düzenlenebilir diyebiliriz. Aynı zamanda bakacak olursak bölgenin tek sulak alanı olan Seyhan Nehri’ne olan yakınlığı sebebiyle de son derece özel bir öneme sahip olan ilçenin bu açıdan farklı yüzme alanlarına da ev sahipliği yapması noktasında öneme sahip olduğunu görebiliriz. Aynı zamanda Yüreğir gezilecek yerler seviyesinde son derece eski yapıtlara da hala ev sahipliği yapıyor.
Yüreğir Yemekleri
Yemekler noktasında bakacak olursak klasik Adana yemeklerinden olan Karakuş tatlısına sahip olan Yüreğir yemekleri keza bunun yanında içli köfte ile de karşımıza çıkıyor denebilir. Aynı zamanda bakacak olursak Adana’nın gerçekten de en önemli içeceklerinden biri olan şalgama ev sahipliği yapan Yüreğir bu aşama da gerçektende bir çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olmasının avantajlarından faydalanıyor diyebiliriz. Hala farklı ilçelerden ve çevre illerden göç almasın bağlı olarak yemek kültürünü son derece çeşitlendiren ilçenin son derece baktığımızda farklı yemek çeşitlerine sahip olduğunu görebiliyoruz. Bunlar dışında klasik Adana yemeklerinden olan kebap gibi yiyecekleri ilçede rahatlıkla bulabilmenizin de mümkün olduğunu söylemeliyiz.

Adana / Yüreğir hava durumu

tahmin-show-2

Yüreğir’in mahalleleri

 

19 Mayıs Mahallesi, Abdioğlu Cumhuriyet Mahallesi, Ağzıbüyük Mahallesi, Akdam Mahallesi, Akdeniz Mahallesi, Akıncılar Mahallesi, Akpınar Mahallesi, Alihocalı Mahallesi, Anadolu Mahallesi, Atakent Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Aydıncık Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Başak Mahallesi, Belören Mahallesi, Beyköy Mahallesi, Büyükkapılı Mahallesi, Camili Mahallesi, Cırık Mahallesi, Cine Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çağırkanlı Mahallesi, Çamlıbel Mahallesi, Çatalpınar Mahallesi, Çelemli Mahallesi, Çotlu Mahallesi, Dadaloğlu Mahallesi, Danışment Mahallesi, Dede Korkut Mahallesi, Dedepınarı Mahallesi, Denizkuyusu Mahallesi, Dervişler Mahallesi, Doğankent Bahçelievler Mahallesi, Doğankent Cumhuriyet Mahallesi, Doğankent Kışla Mahallesi, Düzce Mahallesi, Eğriağaç Mahallesi, Esenler Mahallesi, Eski Misis Mahallesi, Gazipaşa Mahallesi, Geçitli Cumhuriyet Mahallesi, Gökçeli Mahallesi, Gümüşyazı Mahallesi, Güneşli Mahallesi, Güveloğlu Mahallesi, Güzelevler Mahallesi, Hacıali Mahallesi, Havraniye Mahallesi, Havutlu Mahallesi, Haydaroğlu Mahallesi, Herekli Mahallesi, Irmakbaşı Mahallesi, İncirlik Cumhuriyet Mahallesi, Kadıköy Mahallesi, Kamışlı Mahallesi, Karaahmetli Mahallesi, Karacaoğlan Mahallesi, Kaşlıca Mahallesi, Kayarlı Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Kışla Mahallesi, Kiremithane Mahallesi, Koza Mahallesi, Köklüce Mahallesi, Köprügözü Mahallesi, Köprülü Mahallesi, Kütüklü Mahallesi, Levent Mahallesi, Mutlu Mahallesi, Özgür Mahallesi, Özler Mahallesi, P.T.T Mahallesi, Paşaköy Mahallesi, Pekmezli Mahallesi, Sağdıçlı Mahallesi, Sakızlı Mahallesi, Sarıçam Mahallesi, Sazak Mahallesi, Selahattin Eyyubi Mahallesi, Serinevler Mahallesi, Seyhan Mahallesi, Sinanpaşa Mahallesi, Solaklı Cumhuriyet Mahallesi, Solaklı Hürriyet Mahallesi, Şahinağa Mahallesi, Şehit Erkut Akbay Mahallesi, Şeyhmurat Mahallesi, Tahsilli Mahallesi, Taşçı Mahallesi, Ulubatlı Hasan Mahallesi, Vayvaylı Mahallesi, Yahşiler Mahallesi, Yakapınar Mahallesi, Yalnızca Mahallesi, Yamaçlı Mahallesi, Yavuzlar Mahallesi, Yenice Mahallesi, Yenidoğan Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Yerdelen Mahallesi, Yeşil Bağlar Mahallesi, Yukarıçiçekli Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Yunusoğlu Cumhuriyet Mahallesi, Yunusoğlu Hürriyet Mahallesi