Adana’da yiyebileceğiniz tatlı tavsiyeleri

Bazıları Adana yöresine ait olmasa da Adanalıların sevdiği ve sürekli tükettikleri tatlılardan bazılarını sizler için listeledik. Kabak tatlısının üzerindeki şey kaymak. Künefenin üstündeki ise kaymak yada dondurma olabilir. Karsambaç ise genelde kar ile pekmezin karışımından oluşur fakat bazı zamanlar buz ile de yapılabilir.

Bici bici temelinde nişasta ve gülsuyu ile yapılan, sonralarda üzerine meyve takviyesi ile daha da cazip hale gelen bir Çukurova tatlısıdır. Tepsiye dökülmüş kaynamış nişastanın kalıp alması ile birlikte kare kare kesilerek kaplara konulduktan sonra üzerine buz gülsuyu ve isteğe göre şeker ve meyve dökülebilir.

Adana’nın tatlıları arasında karakuş diye bir tatlı vardır ki o annelerimizin ve nenelerimizin evde yapımıyla daha da değer kazanır. Adana’ya geldiğinizde mutlaka bici bici yada karakuş tatlısı yemenizi tavsiye ederim.

adana-tatlilari (1).jpg
adana-tatlilari (2).jpg
adana-tatlilari (3).jpg
adana-tatlilari (4).jpg
adana-tatlilari (5).jpg
adana-tatlilari (6).jpg
adana-tatlilari (7).jpg
adana-tatlilari (8).jpg
adana-tatlilari (9).jpg
adana-tatlilari (10).jpg
adana-tatlilari (11).jpg
adana-tatlilari (12).jpg
adana-tatlilari (13).jpg

Sizi bilmiyorum ama ben bici biciyi az buzlu seviyorum ve mümkünse bol meyveli Üzerine de bol pudra şekerli içindeki beyaz şeyler nişasta ile daha önceden hazırlanıyor küp küp kesilir bir tabağa doldurulduktan sonra üzerine Gülsuyu rendelenmiş Buz ve en son pudra şekeri ile meyveler ekleniyor işte bu lezzeti çok seviyorum.

Yukarı