Aladağ Hakkında Bilgiler

#1
Aladağ(Karsantı)
Aladağ’ın ilk adı Karaköy’dür. Adana’ya bağlı Aladağ’ın 1973 yılında adı değişip Karsantı olmuştur, daha sonradan da ilçe olunca Aladağ adını almıştır.İlçemiz adını kuzeyinde kalan Toros Dağları’ndan alır. Aladağ topraklarına yerleşim çok eskiye dayanır. Aladağ toprakları; Roma, Bizans, Kizvatna Krallığı, Hitit, Makedonyalılar, Selçuklular, Hititler ve sonradan da Osmanlı Devleti tarafından kullanılmıştır. Bu durum Aladağ’a tarihi ve kültürel yönden çok etkilemiştir.

Aladağ’ın Nüfusu
Aladağ Nüfusu son olarak 2015’te belirlenmiştir ve toplam nüfus 16,823’tür.Aladağ nüfusunun %51,32 ‘i erkek, %48,68’i ise kadındır. Nüfus 2008’den bu yana düşüşe geçmiştir. Nüfusun çok fazla olmamasıyla ilgili olarak tarihi alanlar ve güzellikler daha çok korunabilmiş ve Aladağ’ın eşsiz dokusu bozulmamıştır.

Aladağ’ın Tarihi Yerleri
Aladağ günümüze kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için tarihi yönden büyük izler taşır. Aladağ’ın tarihi yerleri ve olağan güzellikleriyle her adımda karşılaşabilirsiniz.
Akören Antik Kenti; Akören beldesinde bulunan iki farklı yerdeki harabeler, görmeden anlatılamayacak güzelliğe sahiptir. Akören 1 ve 2 olarak ayrılan harabeler o bölgenin en güzel kültür kalıntılarıdır. Bu kalıntıların Bizans Dönemi’nden kaldığı tahmin ediliyor. Akören 1 denilen bölge beldenin 1,5 kilometre üst tarafında kalır. Bulunan verilere göre burada Bizans’a ait 30 veya 40 taş ev bulunur. Köyün merkezine doğru gidildikçe üç kubbeli bir kilise göreceksiniz. Kilisenin güneyindeki kapının üstünde 572 tarihi yazılıdır. Bu kilisenin Bizans tarafından restore edildiği düşünülüyor. Akören 2’de ise doğuda ve batıda dip dibe sıralanmış olarak duran yaklaşık 45 ev görebilirsiniz. Bu bölgede bir çok yazıt bulunmaktadır. Bir kaç yazıtta M.S.525 yazılıdır. Bu köyde Bizans döneminin eşsiz kalıntıları olan büyük mezarlıkları bulabilirsiniz.

Tarmut(Alişe Kale); Eğlence Suyu’nun girişindeki bu kale kalıntıları Aladağ’ın batı tarafında kalır. Alişe Kalesi çevresindeki sert zeminli kayalıkların üzerine kurulmuştur. Fakat her tarafında dik yamaçlar olduğu için kale korunması için daha fazla önlem alınmıştır. Kalenin doğusunda çok büyük olmayan bir kilise göze çarpar. Ayrıca kapı üstünde altı satırlık, kalker taşından oyulma bir yazılı kitabe vardır.
Mazılık Harabesi; Mazılık’ taki kilise varılan bulgulara göre 6. yüzyıla aittir. 2 Kapısı olan bu kilisenin kapıların üzerinde yuvarlak pencereleri vardır. Kilisenin güney yönünde kiliseyle aynı zamana ait bir yapı vardır. Bulunan yapılar bulundukları dönemi ayna gibi yansıtmaktadır.Eski ve tarihi doku hiç kaybolmamıştır.

Aladağ’da Gezilecek Yerler
Aladağ ilçesine gidip de görmeden dönmemeniz gereken çok fazla mekan var.Keyifle gezeceğiniz, gezerken büyüleneceğiz bu alanlarda doğanın mükemmelliğine siz de tanık olacaksınız. Aladağ’da gezilecek yerlerden sizler için seçtik.

Yedi Göller; Yedi Göller büyüklü küçüklü 7 tane buzulun oluşmasıyla bu adı almış, 3500 metre yükseklikteki alandır. Bu göllerin oluşumunun nedeni buzul aşındırmasıdır. Eğer hazirandan sonra giderseniz 20’den fazla göl görebilirsiniz. Yedi Göller yazın renk renk çiçeklerle süslenir. Dağcılar 3500 metrenin aştığı alanlarda tırmanış yapabilirler. Burada çeşitli kamplar ve doğa yürüyüşleri yapılabilir. Temiz havası ve doğanın güzelliği ile Yedi Göller kesinlikle Aladağ’da gezilecek yerler listenizde yer almalıdır.

Karpuzbaşı Şelaleleri; Aladağ’ın sadece 45 kilometre uzağında olan Karpuzbaşı Şelaleleri debisi fazla olan şelalelerdendir. Aslında sıralı olarak duran bu şelalelerin 5-6 tanesini görebilmekteyiz fakat geri kalanlar kayaların arasından dökülürken patlarlar.Bu doğa üstü güzellikleri görmek ve yaşamak isteyen herkesi Karpuzbaşı Şelaleleri’ne davet ediyoruz.

Aladağ Yemekleri
Her yörenin kendine has yemeği olduğu gibi Aladağ yemekleri de yöre halkının damak tadına göre oluşmuştur.Bu yemekler belki sizin damağınıza göre olmayabilir ama bunu denemeden bilemezsiniz, bu yüzden sizler de bu yemeklerden tatmalısınız diyoruz.

Ekmek Aşı:1 soğan, 2 yumurta, sumak ekşisi, salça, yağ, 1 bezdirme ve 2 bardak suyla yapabileceğiniz ekmek aşı, şu şekilde yapılır; önceden bezdirmeler tandırda pişirilir , parçalanarak tepsiye sıralanır. Sonra bir tavaya yağ konur. Soğan ve salça tavada eritilerek kavrulur. Daha sonra içine sular konur ve su içine yumurtalar kırılır. Su kaynatılır. Kaynayan su bezdirmenin üstüne boşaltılır. Sumak ekşisini de üstüne ekleyerek yiyebilirsiniz.

Şaştım Aşı: Malzemelerimiz rendelenmiş domates, sıvı yağ, su, tuz ve undan oluşuyor. Domatesler sıvı yağda kavrulur ve üstüne su eklenerek kaynatılır.Bir yandan da un eleğin içine serilir ve una su serpilerek topaklandırılır. Topaklanan unlar alınıp kaynamakta olan suya atılır. Unlar pişince afiyet olsun.

Aladağ’ın mahalleleri

Akpınar Mahallesi, Başpınar Mahallesi, Boztahta Mahallesi, Büyüksofulu Mahallesi, Ceritler Mahallesi, Dailer Mahallesi, Darılık Mahallesi, Dölekli Mahallesi, Ebrişim Mahallesi, Eğner Mahallesi, Gerdibi Mahallesi, Gireğiyeniköy Mahallesi, Gökçeköy Mahallesi, Kabasakal Mahallesi, Karahan Mahallesi, Kıcak Mahallesi, Kışlak Mahallesi, Kızıldam Mahallesi, Kökez Mahallesi, Köprücük Mahallesi, Küp Mahallesi, Madenli Mahallesi, Mansurlu Mahallesi, Mazılık Mahallesi, Posyağbasan Mahallesi, Sinanpaşa Mahallesi, Topallı Mahallesi, Uzunkuyu Mahallesi, Yetimli Mahallesi, Yüksekören Mahallesi
 
Yukarı