Ceyhan Hakkında Bilgiler

#1
Ceyhan, Adana’nın ilçeleri arasında olan Ceyhan, Adana’nın 43 km doğu mesafesindedir. Bir ovanın üstüne kurulan Ceyhan,bu alana ismini vermiştir.Ceyhan’ın yüzölçümü 1.424 km² ‘dir. Ceyhan’ a uzaktan bakacak olursak kuzeyinde kalkerli arazileri fark edebiliriz. Ayrıca etrafındaki küçük dağlar da ilgimizi çekiyor. Ceyhan, Akdeniz ikliminin verdiği koşullarla önemli bir tarım şehridir. İklimin uygun olması tarım ürünlerinde bolluk ve fazlalık olmasına işaret eder.

Ceyhan’ ın Nüfusu
Ceyhan’ da sayımlara göre 2015 yılında toplam nüfus 159.504‘ tür. Ceyhan nüfusu yönünden Adana’nın en kalabalık ilçelerdendir.

Ceyhan’ın Tarihi Yerleri
Ceyhan, ister Roma dönemi olsun ister Selçuklular zamanı olsun her zaman sevilen topraklar arasındadır. Üzerinde bir çok medeniyeti barındırmıştır. Ceyhan’ ın tarihi yerleri her geçip giden medeniyetin ardında bir iz bıraktığı yerlerdir. Bu izlere günümüzde bile rastlıyoruz.
Kazankaya Kalesi; Kale Asur, Roma ve Pers gibi medeniyetlerden kalan bir kalıntıdır. Kalenin kuzey tarafında kaya mezar taşları ve hayratlar bulunur. Bu taşların da Abbasilerden kaldığı düşünülür. Gittiğiniz zaman kaya mezarlarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kalenin olduğu yer de gezinti yeri haline gelmiştir.
Kurtkulağı Kervansarayı; Hüseyin Paşa tarafından 1711 yılında yaptırılan kervansaray, eski Halep kervan üstündedir. Kervansarayın dokusu Selçuklu zamanını anımsatıyor. İki kubbesi olan bu bina Menzil Hanı ismiyle bilinir.

Yılan Kalesi; Ceyhan ile Adana arasındaki bir tepe üzerine kurulan Yılan Kalesi’ ni kimin yaptırdığı bilinmese de üstündeki işlemeler ve kalenin özelliğine bakılınca Bizans’ a ait olduğu tahmin ediliyor. Kale içinde meydana inen bir merdiven bulunmaktadır. Meydandan gidip gelmek için kolaylık sağlar.

Anavarza Kalesi; Yaklaşık olarak 35 km. uzakta olan kale, Ceyhan ile Kozan arasında M.Ö. 1.yüzyılda inşa edildiği bilinen o çevrenin en görkemli ve gösterişli kalesidir. Kalenin etrafı da gezilmek için düzenlenmiştir.

Ceyhan’ da Gezilecek Yerler
Doğal güzelliği ile nefes kesen Ceyhan’ da gezilecek yerlerin birçok örneği var. Denizinden, ormanına kadar ne yapmak isterseniz, dilediğiniz gibi gezeceğiniz birçok alan mevcuttur.
Tatarlı Çamlığı; Ceyhan’a 13 km. uzaklıkta olan mesire yeri, yaklaşık 25 dönüm olan bir arazidir. Alabalık tesisleri ve piknik alanları mevcuttur.

Ceyhan’ın Tarihi Yerleri
İncirlik Tesisleri; Ceyhan’ a 20 km. uzaklıktaki deniz kıyısında bir kasabadır. Buranın denizi masmavi, kumsalı ise en güzel keşfedilmemiş kumsallardandır. Yaz aylarında iç turizme hitap eder. Genellikle balık lokantaları bulabilirsiniz. Güneyin meşhur balıkları burada yapılır. Ayrıca burada kalmak isterseniz, çadırda konaklayabilirsiniz.
Ağaçpınar Tesisleri; Ağaçpınar Köyü Muhtarlığının işlettiği tesisler Ceyhan’ a 15 km. uzaklıktadır. Alabalık tesisi ve havuz bulunan tesis civardaki en güzel eğlence mekânlarındandır.
Kurtkulağı Mesire Yeri; Ceyhan’a 15 km uzaklıkta olan mesire yeri, Kazankaya Kalesi kalıntılarının olduğu alanın ağaçlandırılmasıyla halka sunulmuştur. Tatiller ve hafta sonları için kaçınılmaz bir alandır.

Ceyhan Yemekleri
Adana’ nın eşsiz damak tadını Ceyhan’da buluyoruz. Kebapları, tatlıları , çorbaları her biri birbirinden güzel tariflerle Ceyhan yemekleri bizi doyumsuzluğa davet ediyor.
Sıkma; Malzemelerimiz 1 kilo un, 500gr. peynir, yarım bayat ekmek , katıyağ, karabiber, 4 soğan, kırmızı pul biber, tuz ve sudan oluşur. Soğanları ince ince doğrayıp yağda kavurun. Peynir , biber ve tuzu ekleyerek tekrar kavurun. Un, ıslanmış ekmek, tuz ve suyu sertçe bir hamur yoğurun. Hamuru küçük parçalara ayırıp yufka kalınlığında açınız. Yufkaların her iki yüzünü de saçta veya yağsız tavada pişirin. Üstüne yağ sürüp iç malzemeleri koyarak sıkıca sarın.
Bici Bici Tatlısı; 200 gram nişasta, yarım çay bardağı gül suyu, 10 bardak su, aldığı kadar pudra şekeri, bir çay kaşığı kırmızı gıda boyası, 2 bardak toz şeker ve şerbet için 2 litre su gereklidir. Nişasta ile 10 bardak suyu tencereye koyun ve ocağa alıp koyu bir sütlâç pişirin. Pişme işleminin ardından 2-3 cm kalınlığındaki bir tepsiye döktükten sonra soğumak için dolaba kaldırıyoruz.
Ayrı bir tencere içine 2 bardak toz şekeri, yarım çay bardağı gül suyunu, bir çay kaşığı kırmızı gıda boyasını ve 2 kilo suyu koyup karıştırarak soğuk bir şerbet hazırlayın. Servis kasesine önce dilimlenmiş ve soğumuş olan sütlaçtan ekleyin. Sütlâç üzerine rendelenmiş bolca buz koyun. Buzun üzerine istediğiniz miktarda pudra şekerini ekleyin. En son da kırmızı soğuk şerbeti üzerine döküp servis edebilirsiniz.

Ceyhan’ın mahalleleri

Adapınar Mahallesi, Adatepe Mahallesi, Ağaçlı Mahallesi, Ağaçpınar Mahallesi, Akdam Mahallesi, Altıgöz Mahallesi, Altıkara Mahallesi, Altıocak Mahallesi, Aydemiroğlu Mahallesi, Aydınlar Mahallesi, Azizli Mahallesi, Başören Mahallesi, Belediye Evleri Mahallesi, Birkent Mahallesi, Bota Mahallesi, Burhaniye Mahallesi, Burhanlı Mahallesi, Büyükburhaniye Mahallesi, Büyükkırım Mahallesi, Büyükmangıt Mahallesi, Camuzağılı Mahallesi, Ceyhanbekirli Mahallesi, Civantayak Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çakaldere Mahallesi, Çataklı Mahallesi, Çatalhüyük Mahallesi, Çevretepe Mahallesi, Çiçekli Mahallesi, Çiftlikler Mahallesi, Çokçapınar Mahallesi, Dağıstan Mahallesi, Değirmendere Mahallesi, Değirmenli Mahallesi, Dikilitaş Mahallesi, Dokuztekne Mahallesi, Doruk Mahallesi, Durhasandede Mahallesi, Dutlupınar Mahallesi, Ekinyazı Mahallesi, Elmagölü Mahallesi, Emek Mahallesi, Erenler Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Gazi Osman Paşa Mahallesi, Gümürdülü Mahallesi, Gündoğan Mahallesi, Günlüce Mahallesi, Günyazı Mahallesi, Hamdilli Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Hamitbey Mahallesi, Hamitbeybucağı Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Irmaklı Mahallesi, Isırganlı Mahallesi, İmran Mahallesi, İncetarla Mahallesi, İnceyer Mahallesi, İnönü Mahallesi, İsalı Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kaltakiye Mahallesi, Karakayalı Mahallesi, Kelemeti Mahallesi, Kılıçkaya Mahallesi, Kıvrıklı Mahallesi, Kızıldere Mahallesi, Konakoğlu Mahallesi, Koruklu Mahallesi, Köprülü Mahallesi, Körkuyu Mahallesi, Kösreli Mahallesi, Kurtkulağı Mahallesi, Kurtpınar Mahallesi, Kuzucak Mahallesi, Küçükburhaniye Mahallesi, Küçükkırım Mahallesi, Küçükmangıt Mahallesi, Mercimek Mahallesi, Mithat Paşa Mahallesi, Modernevler Mahallesi, Muradiye Mahallesi, Mustafabeyli Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Narlık Mahallesi, Sağırlar Mahallesi, Sağkaya Mahallesi, Sarıbahçe Mahallesi, Sarımazı Mahallesi, Sarısakal Mahallesi, Selimiye Mahallesi, Sirkeli Mahallesi, Soğukpınar Mahallesi, Soysallı Mahallesi, Şahin Özbilen Mahallesi, Şehit Hacı İbrahim Mahallesi, Tatarlı Mahallesi, Tatlıkuyu Mahallesi, Toktamış Mahallesi, Tumlu Mahallesi, Türlübaş Mahallesi, Ulus Mahallesi, Üçdutyeşilova Mahallesi, Yalak Mahallesi, Yarsuat Mahallesi, Yellibel Mahallesi, Yeniköynazımbey Mahallesi, Yeşilbahçe Mahallesi, Yeşildam Mahallesi
 
Yukarı