Çukurova Hakkında Bilgiler

#1
Çukurova, Adana’nın merkez ilçelerinden olan Çukurova, kuzey ve batısında Toros Dağları’nı, doğusunda Seyhan Baraj Gölü’nü barındıran 27 mahallenin bağlı olduğu ilçemizdir. Çukurova, eski tarihlerden bu yana hep yerleşim yeri olmuştur. Çukurova’ da bulunan eski tarihi bulgularda Çukurova’ nın Kilikya olarak bahsedildiği belirlenmiştir. Çukurova’ nın büyük bir alanı, tarıma elverişli, verimli ve güzel topraklar olarak bilinir. 2008 yılında merkez ilçe Seyhan’dan ayrılmıştır. Ayrıca Çukurova, Akdeniz iklimi altında olduğu için yazlar sıcak ve yağışsız, kışlar ılık ve yağışlı geçer.

Çukurova Nüfusu
Zengin tarım alanlarına sahip olan Çukurova’ nın nüfusu kırsal alan ve şehir toplamı olarak 359.315’ dir. Çukurova Adana’nın kalabalık ve merkez ilçelerinden olduğu için diğer ilçelere göre gelişmiştir.

Çukurova’ nın Tarihi Yerleri
Çukurova eski medeniyetlerin çevrili olduğu alanda olduğu için Çukurova’ da bir çok tarihi yer görmek mümkündür. Çukurova’dan Adana çevresindeki bir çok tarihi mekana gitmek mümkündür. Çukurova’nın tarihi yerleri, bize uygarlıklar hakkında bilgiler sunarken aynı zamanda tarihsel hazzı bize hissettirmektedir.

Şahmeran Kalesi: Adana’nın içinde olan bu yapı, Çukurova’ nın güzel tepelerinden birindedir. İpek yolunu gören bu kale , ziyaretçilerine görmek istediklerinden daha fazlasını sunuyor. Kalenin bir diğer adı da yılan kalesidir.

Misis Mozaik Müzesi: Seyhan Irmağı kenarında olan bu müze tarihi eserlerin bizimle buluştuğu noktadır. Hitit, Roma, Bizans,Osmanlı ve Selçuk dönemlerine ait bir çok tarihi eser vardır.

Adana Etnografya Müzesi: Adana’nın merkezinde olan bu müze, Çukurova yerlileri ve Toroslar’ın Yörüklerine ait tarihi eşyaları sergiler. Müze girişi ücretsizdir.

Misis Mozaik Müzesi: Eğer Antik Misis zamanına ait mozaiklere göz atmak isterseniz ilk durağınız burası olmalı. Adana Arkeoloji Müzesi’ne bağlı olan müzemiz kesinlikle önceliğiniz olmalıdır.

Ulu Cami ve Medresesi: Ramazanoğulları tarafından yapılan en büyük camidir. Camii hala kullanılmaktadır. Osmanlı devrinde tadilat gördüğü söylenir . İnşaatı 1513’de başlamış ve 1541’de bitmiştir. Ayrıca camiiyi Piri Mehmed Paşa bitirmiştir.

Çukurova’da Gezilecek Yerler
Çukurova Adana’nın 5 merkez ilçesinden biri olduğu için çok yerli turist alır. Çukurova’nın merkezine indiğinizde birçok kebapçı restoranı görebilirsiniz. Birçok kafe ve turistlik gezilecek alan bulunur. Çukurova’da gezilecek yerler çok fazla değildir fakat diğer şehirlerle arasındaki mesafe çok uzun olmadığı için bir taşıtla o bölgeyi kolaylıkla gezebilirsiniz.Ayrıca huzur ve sessizlik istiyorsanız burası tam size göredir.
Seyhan Baraj Gölü: Çukurova’ daki Seyhan Baraj Gölü bulunur. Çukurova’nın kuzeyine baktığınızda bu gölü görebilirsiniz. Seyhan ırmağını açtığı coşkunları önlemek amacıyla 1956 ‘ da açılmıştır. Gölün alanı yaklaşık 70 km²’dir.

Taşköprü: Yüreğir ile Seyhan arasındaki köprüyü mutlaka gidip görmelisiniz. Bu köprü Roma İmparatorluğu’ndan bu yana korunmuş ve hala güzelliğini kaybetmemiştir.
Büyük Saat: Eğer Adana’nın merkezine doğru gidecek olursanız mutlaka büyük saati görmelisiniz. 32 metre uzunluğunda olan bu saat Türkiye’deki en büyük saat kulesidir. 1881’de yapılan ve yapımı 1 sene süren saat görenleri büyülüyor.
Tarihi Kazancılar Çarşısı: Büyük Saat’ in yanındaki tarihi çarşı, kültürel kapalı çarşı örneklerindendir. Bakırcı ve kazancıların çarşısı diye geçse de yanında hediyelik ve günlük ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz bir çok dükkân mevcuttur.

Çukurova Yemekleri
Çeşit yönünden oldukça zengin olan Çukurova yemekleri, tatlıları ve özellikle etleri yemeye doyamazsınız. Bildiğiniz yemeklerin bile Çukurova’ya ait usulü vardır. Yöre halkı kendi damak zevkine göre birçok yemeği düzenlemişlerdir. Adana kebap, lâhmacun, içli köfte, börek, balıklar ve deniz mahsulleri, çiğ köfte, pişirim pide, humus mutlaka denemeniz gereken lezzetlerdir.

Güveç (Çukurova Usulü); 1 kg patlıcan, yarım kilo kuşbaşı, doğranmış kuzu eti, 1 baş sarımsak, 4 -5 kuru soğan, 8 tane domates, 8 tane sivri biber, karabiber, 1 çay kaşığı sıvıyağ, 1 yemek kaşığı biber salçası ve isteğe göre tuz kullanabilirsiniz. Patlıcanlar yanal soyulur. Dörde bölünüp küçük küçük doğranır. Tuzlu suya atılıp yarım saat bekletilir. Yayık bir tencereye sıvıyağ konur. Normal büyüklükte kestiğimiz soğanlar, et, sarımsak, salça, tuz, karabiber ile karıştırılır. Yıkayıp arıttığımız patlıcanlar bu karışımın üzerine konur. Kabuklarını soyup doğradığımız domates, yeşilbiber üzerini kapatacak şekilde eklenir. Çok az bir miktar su konur. Ağzı kapalı şekilde kısık ateşte pişirilir.

Çukurova’nın mahalleleri

Belediye Evleri Mahallesi, Beyazevler Mahallesi, Bozcalar Mahallesi, Dörtler Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Fadıl Mahallesi, Gökkuyu Mahallesi, Güzelyalı Mahallesi, Huzurevleri Mahallesi, Kabasakal Mahallesi, Karahan Mahallesi, Karslılar Mahallesi, Kaşoba Mahallesi, Kocatepe Mahallesi, Kurttepe Mahallesi, Küçükçınar Mahallesi, Mahfesığmaz Mahallesi, Memişli Mahallesi, Örcün Mahallesi, Pirili Mahallesi, Salbaş Esentepe Mahallesi, Söğütlü Mahallesi, Şambayadı Mahallesi, Toros Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yurt Mahallesi, Yüzüncüyıl Mahallesi
 
Yukarı