Feke Hakkında Bilgiler

#1
Feke Adana’ya bağlı bir ilçemizdir. Feke, eski devletlerden bu yana çoğu medeniyete ev sahibi olmuştur. Bu zamana kadar çoğu egemenliği yaşatan Feke şuan en güzel tarihi yaşadığımız yerlerden biridir. Feke, Akdeniz’in kuzeyinde yer alır. Rakımı ortalama olarak 620m’dir. Feke’ nin kurulu olduğu yer Toros’un etekleridir. Feke, Adana’ya 122 km uzaktadır. Yüz ölçümü 1335 Km²’ dir. Feke çayının iki yönüne kurulu olan Feke, 7 mahalleden oluşur. Feke bölgesinde araziler engebelidir. Çoğunlukla dağlar ve orman alanına sahiplik yapar. 1. Dünya Savaşı’nda Fransızlar bu bölgenin işgalini kendine fırsat bilip Feke Ermenileri ve Haçinlerini kışkırtıp burada yaşayan Türklere işkence ettirmişlerdir. Bunun üzerine 1919 yılı Feke’nin işgali diye geçer. Ermenilerin bu saldırısına daha fazla dayanamayan o zamanın kaymakamı olan Şeref Bey halkı silahlandırarak milli mücadeleyi başlatmıştır ve işkenceye durdurmuşlardır. Feke halkı her yıl 22 Mart’ı kurtuluş tarihi olarak kutlarlar.

Feke’nin Nüfusu
Feke’nin son yapılan 2015 sayımlarına göre 17.214 nüfusu vardır. Feke nüfusu zamanla düşüşte olan bir istatistiğe sahiptir. Osmanlı Devleti 1893 yılında nüfus sayımı yapmıştır. O zamanlarda Feke nüfusu 12.919’du. Bu rakamın %75’i Türk, %14’ü Ermeni, %9’u Kürt ve kalan %1’i Protestandı.

Feke’nin Tarihi Yerleri
Her geçen medeniyetin bir iz bıraktığı, Feke’nin tarihi yerleri görülmeden gidilmeyecek güzelliktedir. Birçok yerde kaleleri olan Feke, çevre köylerinde de tarihi kalıntıları bulundurur. Kalabalıktan uzak, tarihin en güzel yaşandığı yerlerden biri olan Feke, turizme açık bir şehirdir. Feke’nin birçok halk ozanı vardır. En ünlüsü olan Karacaoğlan Feke’lidir. Merkezde anıtını görebilirsiniz. Günümüzde de halk ozanları geleneklerini devam ettirmektedir. İ. Hakkı Tanrıkulu, Hacı Karakılçık ve Eyyubi Todil bu mirasa sahip çıkmaktadırlar.
Feke Kalesi: Feke’den 3 km ileride olan kale, geçen kervanları kontrol etmek için 12.yüzyılda yapılmıştır. Aslında Bizanslıların yaptığı bu kale sonradan Selçukluların eline geçmiştir. Gözetleme kulesi ve burcları olan kale dikdörtgen plân içerir. Güney yönünden tek bir girişe sahiptir.

Feke Kara Kalesi: Feke Kalesi’nin alt kısmındaki bu yapı 5 ve 6. Yüzyıl Bizanslılara aittir. Bir kısmı harabe olmuş ama bir kısmı hala yıkılmamıştır.

Kızılyer Kilisesi: Feke ilçesinin Kızılyer Köyü’nde yer alan kilise kalıntılarının kaçıncı yüzyıldan kalma olduğu bilinmiyor.

Maran Kalesi: İlçeye yaklaşık 15 km uzaklıktaki kaleyi kimin inşa ettiği bilinmiyor. Feke’nin Maran yaylası üzerine inşa edilen kale, her yanı ormanlarla kaplı güzelliklerin ortasında kalıyor.

Uğurlubağ Kalesi: Feke’nin güneydoğusunda olan Uğurlubağ köyünde yer alan kaledir. Kapısı güney tarafındadır. Küçük bir kale olan Uğurlubağ Kalesi, taş örgülü duvarlara sahiptir. 9 Adet mazgal açığı vardır. Kulenin uçuruma doğru olan tarafında duvar izi harabeleri vardır.

Feke’nin Gezilecek Yerleri
Feke, küçük ve olağan üstü doğasıyla gelen herkesi etkilemeyi başaran bir yerdir. Feke’ye gelen herkesin gezip görmek isteyeceği Feke’nin gezilecek yerleri vardır. Gezerken eğlenmek isterseniz Yalçın Dağları’ndaki yamaç paraşütüne sizde katılabilir, eşsiz vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca isteğinizle gezi turlarına katılabilirsiniz.
Göksu: Feke, akarsu bakımından oldukça zengindir. Bazıları ana kaynak, bir kısmı da bu kaynağı besleyen derelerdir. Göksu, Seyhan’ın en gür akarsularından biridir. Kaynağı , Tahtalı Dağı’ndan gelir. Sonra Sarız Çayı ile birleşir. Feke’ de en uzun akan akarsudur. Debisi fazla olan bu akarsuyun her mevsim suyu fazladır. Göksu Deresi’nde kano ve rafting yapılabilir.

Balık Gölü; Feke’nin Gürümze ve Akkaya köyünde birkaç balık tesisi mevcuttur. Benzerlerinden daha güzel ve lezzetli olan bu balıkları burada tadabilir, doğanın eşsiz güzelliğiyle tanışabilirsiniz.

Feke Yemekleri
Yemek kültürü, her yöreye göre değişir. Gelenek ve görenekler her konuda etkili olduğu gibi mutfağı da etkiler. Feke Yemekleri’nde et ve hamur işleri en önemli temeli oluşturuyor.
Namaz Çorbası: Malzemelerimiz yarım kilo kg. dövme, yarım kg. gerdan eti, 1 su bardağı nohut, 2 kaşık yağ, isteğe göre tuz, kimyon ve karabiberdir.Bir gün önceden suya koyulan dövme ve nohut et eşliğinde ateşe atılır. Yemeğin üzerine yavaş yavaş su eklenir. Etle kemik ayıklanır. Yemek eriyince kemikler çıkarılır ve karıştırılır. Kulak memesi kıvamına gelince altı kapanır. Dilerseniz üstüne yağ ekleyebilir ve baharat atabilirsiniz.

Feke’nin mahalleleri

Akkaya Mahallesi, Akoluk Mahallesi, Bağdatlı Mahallesi, Bahçecik Mahallesi, Belenköy Mahallesi, Çandırlar Mahallesi, Çondu Mahallesi, Çürükler Mahallesi, Değirmenciuşağı Mahallesi, Gaffaruşağı Mahallesi, Gedikli Mahallesi, Göbelli Mahallesi, Gökçeli Mahallesi, Gürümze Mahallesi, Güzpınarı Mahallesi, Hıdıruşağı Mahallesi, İncirci Mahallesi, İslam Mahallesi, Kaleyüzü Mahallesi, Karacaoğlan Mahallesi, Karacauşağı Mahallesi, Kaşaltı Mahallesi, Kayadibi Mahallesi, Kazancı Mahallesi, Keklikçi Mahallesi, Kırıkuşağı Mahallesi, Kısacıklı Mahallesi, Kızılyer Mahallesi, Koçyazı Mahallesi, Konakkuran Mahallesi, Kovukçınar Mahallesi, Mansurlu Mahallesi, Musalar Mahallesi, Olucak Mahallesi, Ormancık Mahallesi, Ortaköy Mahallesi, Oruçlu Mahallesi, Paşalı Mahallesi, Sülemişli Mahallesi, Süphandere Mahallesi, Şahmuratlı Mahallesi, Tenkerli Mahallesi, Tokmanaklı Mahallesi, Tortulu Mahallesi, Uğurlubağ Mahallesi, Yaylapınar Mahallesi, Yerebakan Mahallesi, Yeşil Düşmüş Mahallesi
 
Yukarı