İmamoğlu Hakkında Bilgiler

#1
İmamoğlu, ova ilçesi olarak geçer. Çünkü yer şekilleri ovasaldır ve alüvyon araziler çoğunluktadır. Kuzey kesimde karstik oluşumlar bulunabilir. İmamoğlu ilçesinin tarihi Adana ve Kozan’la bağlıdır. Adana’ya 45 km olan İmamoğlu, coğrafî yönden çok güzel bir konumdadır. İmamoğlu ilçesi Kozan ve Kayseri arasındaki ticaret yolu üzerinde olması ve Çukurova ve İç Anadolu arasını bağlayan yolunda buradan geçmesi sonucu hiçbir zaman önemini yitirmemiştir. İmamoğlu ekonomik yönden Kozan’a bağlıdır ve yüz ölçümü 424 km2’dir. Akdeniz ikliminin bütün özelliklerini taşır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. İmamoğlu ilçesi genel gelirini tarımla sağlar.Küçük sanayi tesisleri ve imalathaneleri vardır. Mısır, buğday, şeftali, zeytin, soya, ay çiçeği yer fıstığı gibi ürünler en önemli tarım ürünleridir. Ayrıca arıcılık ve besicilik de yapılır. İmamoğlu’nda süt fabrikası , süt işleme tesisi, un fabrikası gibi ekonomik faaliyetler ilçeye önemli getirilerde bulunur. İmamoğlu’nda Jandarma Teşkilatı 2 Ekim 1949’da kurulmuştur.1964 yılında Belediye Teşkilatı kurulmuştur. İmamoğlu, 19.06.1987 yılında Kozan ilçesinden ayrılarak ilçe mevkiine gelmiştir.

İmamoğlu Nüfusu
Nüfusun çoğu kısmı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlar. Yapılan son 2015 nüfus sayımında İmamoğlu nüfusu 28.686 olarak belirlenmiştir. 2000 yılında 43.361 olarak belirlenen nüfusun azalması, büyükşehire göç olarak belirlenmiştir.

İmamoğlu’nda Tarihi Yerler
İmamoğlu ilçesinin geçmiş tarihi durumu yönünden fazla tarihi yere sahip değildir.Fakat İmamoğlu’nda tarihi yerler , tarihi kalıntılar az da olsa vardır. Altınini Mağarası ve Şelalesi, Say geçit Köyü’nde bulunan Oluğunönü Höyüğü, Üçtepe Köyü’nde bulunan Kale kalıntısı, Ağzıkaraca Köyü’nde bulunan Kale kalıntısı gibi yerlere gidip tarihten bir parça bulabilirsiniz.

Koyunevi Köyü Mozaikleri: En eski tarihi yerleşim kanıtları Koyunevi Köyü ve Çörten Köyünde bulunmuştur. Burada eski küpler ve mozaik kalıntıları bulunmuştur. Bulunan mozaiklerin Roma döneminden olduğu söyleniyor. Bu kalıntılar yaklaşık 2 m2’dir.

İmamoğlu Gezilecek Yerler
İmamoğlu ilçesinde gezilecek bir çok yer bulunmaktadır. Koyunevi Köyü yer altı mağaraları, Üçtepe Köyü Pınargözü, Sayca Köyü piknik alanı, tarihi hamam ve mozaik kalıntıları, İmamoğlu yer altı şehri ve Altınini Şelalesi İmamoğlu gezilecek yerlerindendir.

İmamoğlu Yemekleri
Adanalılar şüphesiz Anadolu’nun en tatbilir insanlarıdır. Yemek konusunda ellerine kimse su dökemez. Kebabından çorbasına kadar her şeyin en güzelini yaparlar. İmamoğlu köyünde de bu nesilden nesile geçen yemek kültürü devam etmektedir. Anneler öğrendikleri yemekleri kızlarına öğretmekte ve bu güzel tatlar hiç bitmemektedir. İmamoğlu yemeklerine göz atacak olursak;

Adana Usulü Börek: Malzemelerimiz, 1 kg bal kabağı, 1 kg yufka , 1,5 su bardağı tozşeker , 1 su bardağı ceviz, 1 adet çubuk tarçın ve yumurtadır. Rendelenmiş kabak ve şekeri , tarçını bir tencereye koyup kabak suyunu çekene kadar pişirin, iri iri cevizleri karışıma atın. Tarçını çıkartın. Yufkaları dörde bölün. Hafif yağlayınız. Sonra kabaklı iç malzemeden yufkalara bölüştürün. Gül böreği şeklinde sarın, üzerine yumurta sürüp, çörek otu serperek önceden ısıtılmış 230 derece fırında pişirin.

Acebek: Gerekli malzemeler 1 kilo taze börülce, 300 gram kuşbaşı koyun eti, 1 baş soğan, 3 adet doğranmış domates, 1 çay kaşığı biber salçası, 1 tutam toz tarçın, zeytinyağı, et suyu ve isteğe göre tuz ve karabiberdir.Önce börülceleri temizlenir. Bir tencereye zeytinyağı ile rendelenmiş soğanı atın ve kavurun. Soğanların rengi kızarınca biber salçası ile eti ekleyin ve kavurmaya devam edin. Etler kızarınca domatesleri de atın. Tarçını ekleyin. Birkaç kere karıştırdıktan sonra börülceleri de atın. Tencerenin yarısına kadar et suyunu ekleyin. Kapağını kapatın, kısık ateşte yavaş yavaş pişirin. Börülceler olunca tuzunu serpin.Kaynayınca tencereyi servisten alın.

Anason Gevreği: 4 adet yumurta, 4 su bardağı un, 1,5 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı kıyılmış ceviz, 2 çay kaşığı anason, 1 yemek kaşığı sirke ve yarım paket kabartma tozu ile yapılabilir. Çukur bir kapta yumurtaları, sıvı yağı, şekeri, cevizi ve anasonu karıştırın. Unu hafifçe ekleyerek sirke ve kabartma tozunu dökün. Yumuşak bir hamur elde etmeye çalışın. Hamuru yağlanmış fırın tepsisine yayın. 170 derece fırında pembeleşinceye kadar kızartın. Tepsiyi fırından alın. Bir parmak kalınlığında dilimler kesin. Tepsiye dilimleri sıralayın. 15 dakika daha fırına koyun sonra fırından alıp soğumaya bırakın. Ardından tadına bakabilirsiniz.

İmamoğlu’nun mahalleleri

Adalet Mahallesi, Ağzıkaraca Mahallesi, Alaybeyi Mahallesi, Ayvalı Mahallesi, Camili Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çörten Mahallesi, Danacılı Mahallesi, Fatih Mahallesi, Faydalı Mahallesi, Hacıhasanlı Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, Koyunevi Mahallesi, Malıhıdırlı Mahallesi, Menteş Mahallesi, Otluk Mahallesi, Pekmezci Mahallesi, Sayca Mahallesi, Saygeçit Mahallesi, Sevinçli Mahallesi, Sokutaş Mahallesi, Tuna Mahallesi, Ufacıkören Mahallesi, Uluçınar Mahallesi, Üçtepe Mahallesi, Yazıtepe Mahallesi, Yenievler Mahallesi
 
Yukarı