Karaisalı Hakkında Bilgiler

#1
Karaisalı, Adana’ya bağlı olan Karaisalı ilçesinin yüzölçümü 1.775 km² olarak hesaplanmıştır. İlçe Roma İmparatorluğu hâkimiyeti altındayken kurulmuş ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İlçede bu dönemden kalma bazı kalıntılar bulunmaktadır. Karaisalı, Selçuklular’ ın doğuya gelmesiyle birlikte Türkleşmiştir. Osmanlılar’ ın hakimiyeti altına girmeden önce ise Ramazanoğulları gibi beylikler bölgeye hakim olmuştur. İşte Karaisalı adını Ramazanoğulları beyliğinin hükümdarı Kara İsa Bey’ den almıştır.
Karaisalı’ nın şehir merkezine olan uzaklığı 47 km’ dir. Akarsu ve ormanlık alan bakımında epey zengin bir ilçedir. İlçenin doğu sınırında bulunan Seyhan Nehri kendisine dökülen birçok akarsu ve çay sayesinde bölgenin su ihtiyacını karşılayabilmektedir. Karaisalı, 2006 yılında Adana merkeze bağlanarak bir ilçe haline gelmiştir.

Karaisalı Nüfusu
2015 yılında yapılmış olan nüfus sayımına göre toplam Karaisalı nüfusu 21.451 kişi olarak hesaplanmış ve kır nüfusunun artık olmadığı belirtilmiştir. Bölgede yaşayan yerli halk Menemencioğulları ve Ramazanoğulları soyundan gelmişlerdir.

Karaisalı Tarihi Yerleri
Bölgenin en ünlü yerlerinden birisi Kızıldağ yaylasıdır. Her Ağustos ayında burada yayla şenlikleri yapılır. Kızıldağ yaylası içerisinde Çevlik Köyü’ne ait olan bir kale bulunmaktadır.
Roma döneminden kalan kalıntılar ise genellikle ilçenin güney tarafında yer almaktadır. Bunlardan en önemlisi Milvan Kalesi’ dir. Milvan Kalesi, Karaisalı’ nın Karakılıç köyü yakınındadır. Bunun dışında Etekli Köyü’ nde de Romalılar tarafından yapılmış Keçi Kalesi ve birkaç zindan da bulunmaktadır.
Ancak ilçenin en dikkat çeken tarihi eserlerinden birisi Almanlar tarafından 1903 yılında yapılmış olan ve 1922 yılında ulaşıma sunulmuş bir tren köprüsü olarak tasarlanan Varda Köprüsü’ dür. Karaisalı tarihi yerleri arasında büyük bir önemi vardır. Taş bir yapıdır ve uzunluğu 210 metredir.

Karaisalı Gezilecek Yerler
Karaisalı ilçesi tarihi yönden olduğu kadar doğal güzellikler yönünden de bir sürü turist alan barındırmaktadır. Karaisalı gezilecek yerler arasından il durağınız mutlaka Kızıldağ yaylasıdır. Eğer Ağustos ayının son haftalarındaysanız buraya gittiğinizde yapılan şenlikleri görme fırsatınız da olacaktır.
Bunun dışında Karaisalı ilçesi ile doğusunda yer alan İmamoğlu İlçesi’ ni birbirinden ayıran, içerisine Üçürge Deresi, Çakıt ve Körkün gibi çeşitli çayların döküldüğü Seyhan Nehri, ziyaret edilebilir bir yerdir.
Karaisalı ilçesinin çevresinde bulunan Kalayçılar ve Altınova köyleri de gezilmeye değerdir.
Eğer tarihi yerlerden sıkıldıysanız ilçenin denize olan uzaklığı 93 kilometredir. İsterseniz denize de gidebilirsiniz.

Karaisalı Yemekleri
Karaisalı yemekleri arasında birbirinden farklı yöresel lezzetler vardır. Bölgede bu lezzetleri sizinle buluşturan restaurantlar mevcuttur. Bu yemeklerden bazıları şunlardır:

Patatesli ve Peynirli Sıkma: Hamurunuzu hazırladıktan sonra patatesli ve penirli harcınızı yapmanız gerekmektedir. Patatesli harç için ihtiyacınız olan; 3 adet patates, 1 adet soğan, 1 yemek kaşığı biber salçası ve 1 çay kaşığı tuzdur. Ardından yapmanız gereken patatesleri haşlayıp küçük parçalara doğramaktır. Pembeleşene kadar kavurduğunuz soğanın üzerine ise salça ve patatesleri ekledikten sonra biraz daha kavurmaya devam edin sonrasında isterseniz maydanoz ekleyip ocaktan alabilirsiniz. Peynirli harcı hazırlamak için ise 1 adet soğan, 1 kase peynir ve de 1 kase maydanoz yeterli olacaktır. Aynı şekilde pembeleşene kadar yağda kavurduğunuz soğana peynirinizi ve maydanozlarınızı ekleyin. Böylece iki harç da tamamen bitmiş olacak. Harçlarınızı bitirdikten sonra ince şekilde açılmış bezelerinizi teflon tavada pişirin. Pişme işlemi bittikten sonra ise üstüne biraz tereyağı sürüp harçlarınızı şeritler halinde içerisine ekleyin ve sarın. Sıkmanız hazır.

Yüksük Çorbası: Hamurunuz için yaklaşık 500 gr un, su, tuz ve 1 yumurtaya ihtiyacınız olacaktır. İç içinse 200 gr kıyma, maydanoz, tuz, karabiber, pul biber ve 1 tane soğan yeterlidir. Sosunuzu da 1 kaşık salça, 3 kaşık sıvı yağ, az miktarda limon ve haşlanmış nohutla birlikte nane ile hazırlayın. Daha sonra yapmanız gerekenler hamurdan beze oluşturup içerisine kıymalı harcı koyup kapatmaktır. Sosunuza kaynar su ekleyip hamurları içerisine attığınızda çorbanız hazır olacaktır.

Güveç: 500 gr kuşbaşı, 2 tane soğan, 4 tane patlıcan ve domates, 3tane sivri biber ile 1 baş sarımsağın yanında sıvı yağ, tuz, su, salça güvecinizi yapmanızı sağlayacak malzemelerdir. Bütün malzemelerinizi soyduktan sonra güvecin altına koyulacak kısım hazır olmuş demektir. Bu malzemelerin üstünden sıvı yağ gezdirip 1 çay bardağı salçalı su güvecin üstüne dökülür. Ağzını kapatıp bir saat pişirdikten sonra güveciniz hazır olacaktır.

Karaisalı’nın mahalleleri

Akçalı Mahallesi, Aktaş Mahallesi, Altınova Mahallesi, Aşağıbelemedik Mahallesi, Aşağıyirikler Mahallesi, Ayakkıf Mahallesi, Barakdağı Mahallesi, Başkıf Mahallesi, Bekirli Mahallesi, Beydemir Mahallesi, Bolacalı Mahallesi, Bucak Mahallesi, Çakallı Mahallesi, Çatalan Mahallesi, Çevlik Mahallesi, Çocuklar Mahallesi, Çorlu Mahallesi, Çukur Mahallesi, Demirçit Mahallesi, Döşekevi Mahallesi, Durak Mahallesi, Eğlence Mahallesi, Emelcik Mahallesi, Etekli Mahallesi, Filikli Mahallesi, Gildirli Mahallesi, Gökhasanlı Mahallesi, Gülüşlü Mahallesi, Güvenç Mahallesi, Hacılı Mahallesi, Hacımusalı Mahallesi, Kaledağı Mahallesi, Kapıkaya Mahallesi, Karahasanlı Mahallesi, Karakılıç Mahallesi, Karakuyu Mahallesi, Karapınar Mahallesi, Kıralan Mahallesi, Kırıklı Mahallesi, Kocaveliler Mahallesi, Körüklü Mahallesi, Kuşcusofulu Mahallesi, Kuyucu Mahallesi, Kuzgun Mahallesi, Maraşlı Mahallesi, Merkezboztahta Mahallesi, Murtçukuru Mahallesi, Nergizlik Mahallesi, Nuhlu Mahallesi, Ömerli Mahallesi, Sadıkali Mahallesi, Sarıkonak Mahallesi, Sarımehmetli Mahallesi, Saypınar Mahallesi, Selampınar Mahallesi, Tatık Mahallesi, Topaktaş Mahallesi, Topkaralı Mahallesi, Torunsolaklı Mahallesi, Tümenli Mahallesi, Yazıbaşı Mahallesi, Yeni Mahallesi
 
Yukarı