Karataş Hakkında Bilgiler

#1
Karataş, Adana merkeze bağlı olan bir diğer ilçe de Karataş’ tır. 1957 yılında ilçe haline gelmiş olan Karataş’ ın şehir merkezine uzaklığı 48 km’dir. Seyhan ve Ceyhan nehri sınırında olması bu ilçeyi gelişmiş hale getirmiştir. Karataş’ın oluşumunun MÖ 1000’ li yıllarda gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Bu zamanlarda antik bir kent olarak kullanılmış ve Magarsus adı verilmiştir. Margasus bir liman kenti olduğu ve Baharat Yolu’ndan geçtiği için çeşitli savaşlar yapılarak birçok uygarlığın denetimi altına girmiştir ancak ilk olarak tespit edilen en belirgin uygarlık izleri Hititliler’ e aittir. Bugünkü adı olan Karataş’ ı ise MÖ Büyük İskender’ in Magarsus Kalesi yakınlarında kendisine yaptırdığı sarayın kara bazalt taşlardan oluşması nedeni ile almıştır.

Karataş Nüfusu
En son 2015 yılında yapılmış nüfus sayımıyla kır yaşantısı olmadığı saptanmış ve Karataş nüfusunun toplamda 21.939 olduğu belirlenmiştir.

Karataş Tarihi Yerleri
Karataş tarih içerisinde büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. Ancak bu sırada birçok savaş özellikle bu bölgeyi almak amacıyla gerçekleştirildiği için bu durum dönemin eserlerine büyük ölçüde zararlar verilmesini ve de zamanla yok olmalarını sağlamıştır. Oluşturulan büyük görkemli saraylar bile ayakta kalamamıştır. Bu sebeple günümüze sadece kalıntılar ulaşabilse de ünlü bazı Karataş tarihi yerleri şunlardır: Tarihi Han Kalıntısı, Amfi Tiyatro, Antik Magarsus Kilisesi, Menzil Hanı Kalıntısı ve Yanık (Kara) Kilise.

Karataş Gezilecek Yerler
Karataş gezilecek yerler bakımından zengin bir ilçedir. Özellikle plaj kenarlarında gezmeyi seviyorsanız ilk gideceğiniz yer mutlaka Karataş Plajı olacaktır. Bu plaj Adana ilinin denize açılabilen iki yerinden biridir. Burada yıl boyunca denize girebilmeniz mümkündür. Ayrıca kumu da incedir.
Eski kültüre dair bir yer görmek istiyorsanız da Magarsus Ören Yeri’ ni gezebilirsiniz. Burası ilçeye 5 km uzaklıktadır. Menzil Han dışında bütün o tarihi kalıntılar burada yer almaktadır.
Osmanlı Hanları ise Karataş’ ta Türkleşen kültürün bir simgesidir. Osmanlılar’dan ancak 2 han ayakta kalabilmiştir. Bunlardan biri 1782 yılında yaptırılan Menzil Han diğeri ise çarşı içerisinde bulunan 1608 yılında yapılmış bir Osmanlı hanıdır.
Bu bölgeye yakın olan Akyatan Gölü ve Tuzla Gölü de çevresinde daha önce görmediğiniz birçok kuş türünü görmenizi sağlayacak ve manzarası ile sizi büyüleyeceği için görülmeye değer yerlerdir.

Karataş Yemekleri
Balık çıkarımı bakımından önemli bir bölge olduğu için Karataş yemekleri genellikle balık yemekleri alanında zenginleşmiştir. Bu nedenle de çevrede birçok balık restaurantı vardır. Balıkçılık dışında Adana’da yaygın olan yöresel yemeklerle de uğraşılmaktadır. Bu yemeklerden bazılarını ve tariflerini sizlerle aşağıda paylaştık:

Topalak: Soğanın ikiye ayrılıp yarısının köfte için rendelenmesi ilk aşamadır. Bu sırada kıyma, biber, tuz, bulgur ve soğan birlikte yoğrulur. Bunlardan ufak yuvarlak toplar yapılır. Un serpilmiş tepsiye yapmış olduğumuz bu top şeklindeki köfteler dizilir. Köfteler hareket ettirilip iyice una bulanır. Ardından akşamdan hazırlanmış olan haşlanmış nohutlar süzülür ve 4 diş sarımsakla birlikte sıvı yağ, soğan, biber, domates salçası eklenip bir tencerede üzerine de sıcak su ilavesiyle pişirilir. Kaynadıktan sonra içerisine hazırlanan köfteler de eklenir ve 20 dakika sonra yemek hazır olur.

Tatar: Önceden ısıtılmış su ile makarna pişirin. Patateslerinizi küp küp doğrayın ve teflon tavada kızartın. Daha sonra bir kap yoğurdu dağılabilir kıvama gelene dek ezin. Makarna piştikten sonra bir kap salça ile karıştırın. Patatesleri bir kaba boşaltın ve üstüne makarnayı dökün. Ezdiğiniz yoğurdu da üzerine ilave edin. Son olarak da 1 kaşık sıvı yağ ve 2 kaşık salça ile birlikte küçük şekilde sosisler doğrayıp sos yapın. Sosu da ilave ettiğinizde yemeğiniz hazır olacaktır.

İçli Köfte: Öncelikle iç harcını hazırlamanız gerekir içli köftenin. Bunun için kuru soğanları yağın içinde kavurup bu yağa kıymayı da ekleyerek pişirmeye başlayabilirsiniz. Pişirme işiniz bittiğinde iç ceviz, tuz ve karabiber ekleyip birkaç dakika boyunca kavurmanız yeterlidir. Köftenin dışını hazırlarken ise bir kap ince bulgurun içerisine üzerini geçene kadar sıcak su koyun. Bulgurunuz kabardıktan sonra ise içerisine domates, biber salçası, kuru soğan, yumurta, un ve karabiber ekleyip yoğurun. Kıvamına gelince bu hamurdan parçalar çıkarıp içerisini oymanız gerekmektedir. Ardından bu parçaların içerisine iç harcı doldurup kapatın. Daha sonra da tavada kızartın.

Karataş Mahalleleri

Adalı Mahallesi, Ataköy Mahallesi, Bahçe Mahallesi, Bebeli Mahallesi, Çağşırlı Mahallesi, Çakırören Mahallesi, Çavuşlu Mahallesi, Çimeli Mahallesi, Çukurkamış Mahallesi, Damlapınar Mahallesi, Develiören Mahallesi, Dolaplı Mahallesi, Gölkaya Mahallesi, Hacıhasan Mahallesi, Hasırağacı Mahallesi, Helvacı Mahallesi, İnneplihüyüğü Mahallesi, İsahacılı Mahallesi, Kapı Mahallesi, Karagöçer Mahallesi, Karataş Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kemaliye Mahallesi, Kesik Mahallesi, Kırhasan Mahallesi, Kızıltahta Mahallesi, Kiremitli Mahallesi, Meletmez Mahallesi, Orta Mahallesi, Oymaklı Mahallesi, Sarımsak Mahallesi, Sirkenli Mahallesi, Tabaklar Mahallesi, Tabur Mahallesi, Terliksiz Mahallesi, Topraklı Mahallesi, Tuzkuyusu Mahallesi, Tuzla Mahallesi, Yassıveren Mahallesi, Yemişli Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yenimurat Mahallesi, Yüzbaşı Mahallesi
 
Yukarı