Kozan Hakkında Bilgiler

#1
Kozan, Adana ilinin tarihi çok eskilere dayanan en bilindik ilçelerinden biridir. Merkeze uzaklığı yaklaşık 70 km’dir. Kozan’ın yüzölçümü 1.690 km²’dir. Kozan geniş ve büyük bir ilçedir. Tarihi ve kültürel bakımından da zengin bir ilçe olan Kozan, Kilikyalılar’ ın başkentidir. Aynı zamanda Osmanlı’ da vilayet yani il olan Kozan, 1926 yılında ilçe statüsüne geçmiştir.

Kozan Nüfusu
En son 2015 yılında yapılmış olan nüfus sayımına göre Kozan nüfusu 129.242 kişi olarak açıklanmıştır. Bölgede Türkler’ in yanı sıra Kilikyalılar döneminden soyunu devam ettiren Ermeniler de yaşamaktadır.

Kozan Tarihi Yerleri
Kozan Kalesi en önemli tarihi yerlerden birisidir. Burada Battal Gazi Zindanı denilen bir zindan vardır ve eski zamanlarda halk sürekli ganimet bulacağına inanarak bu zindana girip içerisini kazmaktaydı ancak günümüzde buralar onarılmış ve böyle işlemlere artık izin verilmez hale getirilmiştir.
Kozan tarihi yerleri arasında dikkat çeken bir diğer şey ise Ermeniler’ den kalma manastırlardır. Bu manastırlarda önceleri dini törenlerde sürülmek üzere pelesenk yağı üretildiği söylenir. Ancak bir dönem yaşanan olaylar nedeniyle bu manastırlar yıkılmıştır ve kalan parçalarının da Kozan Lisesi’ nin yapımında kullanıldığı bilinmektedir.
Kozan’da var olan bir diğer kale de Anavarza Kalesi’ dir. Kalenin altında bulunan köy eski dönemlere ait birçok kalıntı barındırmaktadır. Kale, Kozan Ovası’ nın ortasında bulunmaktadır. Kozan’ da bulunan bir çok mezar da bu kalenin çevresindedir.

Kozan Gezilecek Yerler
Kozan, birçok yeşillik alana sahip bir yerdir. Her yeri portakal ya da limon ağaçları ile dolu doludur. İlçe en geniş ilçeler arasında yer aldığı için doğal olarak Kozan gezilecek yerler bakımından zengindir.
Kozan’ a gittiğinizde artık kalabileceğiniz bir yer olan Yaverin Konağı eski tarihi bir ev iken belediye tarafından restore edilip Yaverin Konağı Oteli haline gelmiştir. Bunun dışından Yaverin Konağı gibi birçok tarihi evler Kozan Kalesi’ nin çevresinde bulunmaktadır. Aralarından eskiden dükkan, hastane gibi binalar olan bu yapılar bir zarara uğramadan günümüze ulaşmayı başarmıştır.
Hoşkadem Camii ise Kozan’ ın en eski ve aynı zamanda en büyük camisidir. Caminin çevresi belediye tarafından ışıklandırılmış ve süslemeler eklenmiştir. Görülmesi gereken yerlerden biridir.
Biraz da doğal alanlar görüp manzaranın keyfini çıkarmak isterseniz de Kozan Barajı ve çevresi bunun için idealdir. Barajın çevresi piknik alanı olarak bırakılmıştır. Aynı amaçla görmek isteyeceğiniz bir diğer yer de Bucak Cennet Vadisi olabilir. Bu vadi Kozan’ ın yaklaşık 20 km kadar doğusunda yer almaktadır.

Kozan Yemekleri
Kozan’ da yeşilliğin bol olması sebze tüketimini oldukça arttırmıştır. Genellikle Kozan yemekleri arasında genellikle çeşitli salatalar, pilavlar, et yemekleri ünlüdür. Sizin için Kozan’ ın en meşhur yemeklerinden bazılarının tariflerini de verelim:

Sebze Pilavı: Pirinçleri yarım saat boyunca ıslatın ve ıslattığınız suyun ılık ve bol tuzlu olmasına dikkat edin. Ardından hem tereyağı hem de sıvı yağ eritin. Bezelye, tavuk bulyon, küçük küçük doğranmış kırmızı biber ve önceden haşladığınız havuçları da ilave edip karıştırın. Daha sonra pirinçleri süzüp ekleyin. Üzerine 1 parmak geçene kadar sıcak su ekleyip karıştırın.

Börek Çorbası: Hamurunuzu hazırlamak için su, tuz ve yumurtayı bir kapta çırpın. Üzerine yavaş yavaş un ekleyin. Hamuru yoğurup bezeler oluşturun ve üstünü kapatıp 20 dakika bekleyin. Sonrasında kıymaya soğan rendeleyip ilave edin. Karabiber ve tuz da döküp yoğurmaya başlayın. Hamurları kare kare kesip içine kıymanızı yerleştirin. En son olarak da derin bir tencereye soğan rendeleyip pembeleşinceye kadar zeytinyağı ile birlikte karıştırın. Tereyağı ve salçanızı da ekledikten sonra kavurmaya başlayın. Bu sırada domatesleri ilave edin ve et suyunu koyun. Hamurunuzu da içine attığınızda pişirin.

Etli Dövme Pilavı: Bir tencerede etlerinizi kavurmaya başlayın. Ardından dövmeyi yıkayıp tencerenin içerisine ilave edin. Nohutları, suyu ve tuzu da kattıktan sonra kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başlayınca altını kısıp suyunu çekmesini bekleyin. Bu sırada tereyağını bir tavada kızdırana kadar eritin. Pilavınız oldu ise pilavı ocaktan alın. Birkaç dakika bekleyip servis edilebilir hale geldikten sonra kızdırdığınız tereyağını üstüne dökün ve yemeğiniz hazır hale gelecektir.

Kozan’ın mahalleleri

Acarmantaş Mahallesi, Ağlıboğaz Mahallesi, Akarca Mahallesi, Akçalıuşağı Mahallesi, Akdam Mahallesi, Akkaya Mahallesi, Alapınar Mahallesi, Andıl Mahallesi, Arslanlı Mahallesi, Arslanpaşa Mahallesi, Aydın Mahallesi, Ayşehoca Mahallesi, Bağlar Mahallesi, Bağözü Mahallesi, Bağtepe Mahallesi, Boztahta Mahallesi, Bucak Mahallesi, Bulduklu Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çamdere Mahallesi, Çamlarca Mahallesi, Çanaklı Mahallesi, Çandık Mahallesi, Çelenuşağı Mahallesi, Çobanpınarı Mahallesi, Çokak Mahallesi, Çukurören Mahallesi, Çulluuşağı Mahallesi, Çürüklü Mahallesi, Dağlıca Mahallesi, Damyeri Mahallesi, Dikilitaş Mahallesi, Dilekkaya Mahallesi, Doğanalanı Mahallesi, Duraluşağı Mahallesi, Durmuşlu Mahallesi, Düzağaç Mahallesi, Enizçakırı Mahallesi, Ergenuşağı Mahallesi, Eskikabasakal Mahallesi, Eskimantaş Mahallesi, Faydalı Mahallesi, Ferhatlı Mahallesi, Gazi Mahallesi, Gedikli Mahallesi, Gökçeyol Mahallesi, Gökgöz Mahallesi, Görbeyaz Mahallesi, Güneri Mahallesi, Hacıbeyli Mahallesi, Hacımirzalı Mahallesi, Hacıuşağı Mahallesi, Hamam Mahallesi, Ilıca Mahallesi, Işıkkaya Mahallesi, Işıklı Mahallesi, İdemköy Mahallesi, Kabaktepe Mahallesi, Kahveli Mahallesi, Kalkumaç Mahallesi, Kapıkaya Mahallesi, Karabucak Mahallesi, Karacaoğlan Mahallesi, Karacaören Mahallesi, Karahamzalı Mahallesi, Karanebili Mahallesi, Kemerköy Mahallesi, Kıbrıslar Mahallesi, Kızıllar Mahallesi, Kızlarsekisi Mahallesi, Köseli Mahallesi, Kuytucak Mahallesi, Kuyubeli Mahallesi, Kuyuluk Mahallesi, Mahmutlu Mahallesi, Mahyalar Mahallesi, Marankeçili Mahallesi, Minnetli Mahallesi, Oruçlu Mahallesi, Örendere Mahallesi, Özbaşı Mahallesi, Pekmezci Mahallesi, Postkabasakal Mahallesi, Salmanlı Mahallesi, Şerifli Mahallesi, Şevkiye Mahallesi, Taş Mahallesi, Tavşantepe Mahallesi, Tepecikören Mahallesi, Tufanlı Mahallesi, Tufanpaşa Mahallesi, Turgutlu Mahallesi, Turunçlu Mahallesi, Türkeli Mahallesi, Varsaklar Mahallesi, Velicanlı Mahallesi, Yanalerik Mahallesi, Yarımoğlu Mahallesi, Yassıçalı Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Yukarıkeçili Mahallesi, Yüksekören Mahallesi, Zerdali Mahallesi
 
Yukarı