Pozantı Hakkında Bilgiler

#1
Pozantı, 1954 yılından itibaren Adana’ ya bağlı bir ilçedir. Pozantı kurulduğu tarihten bu yana pek çok devletim toprakları içerisinde yer aldığı için de birçok kez ismi değişmiştir. Malazgirt Savaşı ile Anadolu’ ya giren Türkler başlarda Bozanti dedikleri Pozantı’ yı Türk toprağı yapmayı başardılar. Pozantı’ nın yüzölçümü 793 km²’ dir. İlçe Orta Toroslar üzerinde bulunmaktadır. Pozantı ilçesinin Adana il merkezine uzaklığı ise 116 km’ dir.

Pozantı Nüfus
2015 yılında gerçekleştirilmiş olan nüfus sayımıyla toplam 19.440 kişi olarak belirlenmiştir Pozantı nüfusu. Kır yaşamı yoktur.

Pozantı Tarihi Yerleri
Pozantı tarihi yerleri arasında sayabileceğimiz sadece birkaç eser vardır ve de en ünlüsü Cemal Paşa Camisi ve çeşmesidir. Gerek Malazgirt Savaşı olsun gerek de Haçlı Seferleri Pozantı büyük savaşların yaşandığı yerler arasındadır. Bu nedenle tarihten günümüze pek bir şey kalmamıştır. Cemal Paşa Camisi Ahmet Cemal Paşa tarafından 1919 yılında yaptırılmıştır. Günümüzde bu cami restore edilmiş haldedir ve içerisine bir kat daha eklenmiş, üstüne kubbeler yapılmıştır.
Bunun dışında ilçe içerisinde tarihi Anahşa Kalesi’ nden bazı kalıntılar da bulunmaktadır. Kalenin toprak altında kalan kısımları bulunmuş ve bu kısımların Mısırlı İbrahim Paşa Dönemi’ nden kalan Tekir Tabyaları olduğu anlaşılmıştır. Kale günümüzde onarılmış haldedir. Kale gibi onarılan bir diğer şey ise 1981 yılında meydana gelen sel taşkını sonucunda yıkılan Ak Köprü’ dür.

Pozantı Gezilecek Yerler
Yaylalar Pozantı gezilecek yerler listenizde bir numara olacaktır büyük ihtimalle. Pozantı’ ya 7 km uzaklıkta olan Tekir Yaylası, içerisindeki ahşap yapılarla dikkat çekmektedir. Asar Yaylası ise ilçeye 1.5 km’ lik uzaklıkta bulunmaktadır. Burada da birçok ahşap evle karşılaşmak mümkündür. Ayrıca iki yaylada da kamp yapabileceğinizi de belirtmemiz gerek. Unutmamanız gereken tek husussa çadırınızı götürmek. Çevrede bir de Armutoğlu Yaylası vardır ancak bu yaylada herhangi bir yapı bulunmamaktadır ve yabani hayat etkindir.
Yaylaların dışında Pozantı içerisinde gezebileceğiniz anıt ağaçlarıdır. 3 adet anıt ağacı mevcuttur: Sedir Ağacı 635, Çınar Ağacı 200, Ceviz Ağacı 380 yaşındadır.
Son olarak da gidebileceğiniz Akköprü ve İbrahim Paşa Tabyası vardır. Akköprü’ ye gittiğinizde buradan dağın yamacından çıkmakta olan şekerpınarı kaynağını görebilir ve burada mangal yapabilirsiniz.

Pozantı Yemekleri
Pozantı yemekleri bakımından yöresek Adana kültürü etkisi altındadır. Genellikle çoğu yemek et ile yapılır. Bunun dışında balı ve pekmeziyle de ünlüdür. İsterseniz size bu yemeklerden bazılarının tariflerini sunalım:

Harnup Pekmezi: Diğer adıyla keçiboynuzu pekmezi, yörede daha çok harnup olarak anılır. Bu pekmezi yapmak için öncelikle elimizdeki keçiboynuzunu iyice yıkayıp ardından bir tencereye koyarız. Tenceredeki keçiboynuzu miktarının üstünü geçecek şekilde su ekleriz ve 1 saate yakın bir süre kaynatırız. Bu sırada keçiboynuzu epey yumuşar. Yumuşayan keçiboynuzlarını bir elek yardımı ile püre haline getirmemiz gerekmektedir. Daha sonra keçiboynuzu ile aynı ağırlığı tutacak oranda şeker ve limon ilave ederiz. Hazırladığımız bu karışımı yaklaşık yarım saat boyunca kaynatır ve koyulaştığı anda ateşten alıp kavanozlara koyarız.

Analı Kızlı Köfte: Hazırlamadan önce köftesi için yağsız 300 gr kıyma, içi içinse normal 300 gr kıymaya ihtiyacımız olduğunu bilelim. Öncelikle köftesi için 2 su bardağı ince bulgur, 1 su bardağı normal bulgur, 1 tane rendelenmiş halde soğan, 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası, karabiber, kırmızı toz biber ve tuz bir kaba konulur ve yoğrulur. Sonra 3 yemek kaşığı un ve bir tane yumurta ilave edilip yoğurma işlemine devam edilir. Sıra içini hazırlamadadır. İçi için ise kıyma ve soğan kavrulur. Ardından içerisine 1 tatlı kaşığı salça, karabiber, kırmızı toz biber, maydanoz ve tuz konulup karıştırılır. Hazırlanan köftelerden küçük parçalar koparılarak içi oyulur ve harçlar içerisine yerleştirilir. Sonrasında da köfteler yuvarlanılır. İşin en önemli kısmı ise köfteleri sıcak suda haşlayıp delikli süzgeç yardımıyla sudan almaktır. Daha sonra başka bir tencerede kuşbaşı et ve tereyağ kavrulur. İçerisine baharat, salça ve et suyu eklendikten sonra tuz da ilave edilerek kaynatılır. Kaynadıktan sonra da içerisine daha önceden haşladığımız nohutlar koyulur ve 5- 10 dk piştikten sonra köftelerimiz içine atılıp kaynatılır.

Pozantı’nın mahalleleri

Akçatekir Mahallesi, Alpu Mahallesi, Aşçıbekirli Mahallesi, Belemedik Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çamlıbel Mahallesi, Dağdibi Mahallesi, Eskikonacık Mahallesi, Fındıklı Mahallesi, Gökbez Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kamışlı Mahallesi, Karakışlakçı Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Ömerli Mahallesi, Yağlıtaş Mahallesi, Yazıcak Mahallesi, Yenikonacık Mahallesi, Yukarıbelemedik Mahallesi, Zafer Mahallesi
 
Yukarı