Saimbeyli Hakkında Bilgiler

#1
Saimbeyli adını bölgeyi Fransız işgali altından kurtarmış Saim Bey’ den almış olan, günümüz Adana ilçesidir. İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı 157 km’ dir. Saimbeyli’ nin yüzölçümü 117.000 hektardır. İlçenin kuruluşuyla ilgili kesin bilgiler yoktur. Ancak bulunan kalıntılarla birlikte Saimbeyli tarihinin Hitit Uygarlığı’ na kadar uzandığı anlaşılmıştır. İlçe Osmanlı döneminde ise Maraş Sancağı’ nın Elbistan kazasına bağlıdır ve eski adı Haçin’ dir. 18 Ekim 1920 tarihinde Yüzbaşı Doğan ve Kaymakam Saim Bey tarafından Fransızlar püskürtülmüş ve ilçe geri alınmıştır. Ardından yeni bir ilçe olarak kurulan Saimbeyli ekonomik anlamda Kozan ilçesine bağlıdır.

Saimbeyli Nüfus
Son nüfus sayımı 2015 yılında yapılmış ve Saimbeyli nüfus sayısı toplamda 15.530 olarak belirlenmiştir. Bölgede eskiden Türkler’ in yanı sıra bazı Ermeniler de ikamet etmekteyken artık hiç Ermeni bulunmamaktadır.

Saimbeyli Tarihi Yerleri
Saimbeyli tarihi yerleri günümüze ne yazık ki kalıntılar halinde ulaşmıştır. Bunda işgal edilmesi ve büyük çatışmalara şahit olmasının payı büyüktür. Günümüze genellikle yıkık kiliseler, yıkık manastırlar, yangın kuleleri ulaşmıştır. Bu yıkımların bir diğer sebebi ise Ermeniler bölgeden gidince onlara ait eserlerin yıkılmasının sevap olduğunun düşünülmesidir. Günümüze ulaşan tarihi eser olarak ise Haçin Kalesi, Saimbeyli Kale Kilise ve 80 tane Saimbeyli’ nin gömülü olduğu mezarlık bulunmaktadır.

Saimbeyli Gezilecek Yerler
Saimbeyli iki vadi arasında kalmış bir yerleşim alanı olduğu için doğal olarak gezebileceğiniz yerler de genellikle yaylalar olacaktır. Yaylar dışında ise ilçeye 5.5 km uzaklıkta olan Obruk Şelalesi Rekreasyon Alanı vardır. 10 dakikada ulaşım sağlandığı bu alan 1984 yılında piknik alanı olarak düzenlenmiş 2007 yılında ise tekrardan yenilenip iyileştirilmiştir. Bölge halkı tarafından doğa yürüyüşü yapmak amacıyla kullanılsa da yazın turistler bu alanı ziyaret etmektedir.
Saimbeyli gezilecek yerler listenizin ikinci sırasında ise her ne kadar kalıntı da olsa tarihi eserleri görmek isteyebileceğiniz için Haçlı Seferleri sırasında büyük bir görev görmüş kale ve kilise kalıntıları yer alacaktır. Kaleyi ziyaret ettikten sonra ise Saimbeyli Şehitliği’ ni görmek isteyebilirsiniz. 1951 yılında yapılmış olan bu şehitlik ilçenin güneyinde bir tepe üzerinde yer almaktadır.
İlçeye yaklaşık 3 km uzaklıkta ise piknik yapabileceğiniz Çatak Yaylası bulunmaktadır.
Saimbeyli Yemekleri
Saimbeyli genellikle meyve ve sebze bakımından zengin bir ilçedir. Özellikle kirazı ile ünlüdür. Saimbeyli yemekleri arasında ise en çok rastlayacağınız yemek mantı çorbasıdır. Onun dışında Adana yöresine ait birçok yiyeceğe de rastlayabilirsiniz. İsterseniz bunlardan birkaç tanesine detaylıca bakalım:

Mantı – Yüksük Çorbası: Bu çorbayı hazırlamak için öncelikle malzemelerimizin tam olması gerekmektedir. Malzemelerimiz ise; bir iki kere su bardağı ile ıslatılmış çorba kaşığı irmik, 1 yumurta, 400 gr un ve de tuzdur. İç malzemesi için ise 200 ya da 250 gr kıyma, tuz, karabiber, 1 orta boy soğan yeterli olacaktır. Çorbayı yaparken dikkat etmemiz gereken şey ise 1 bezeden hamur için bir buçuk su bardağında su, 1 kaşık biber salçası, bir buçuk çorba kaşığı tereyağ, 2 çorba kaşığı nane, 1 su bardağı haşlanmış nohut ve de 3 çorba kaşığı limon suyu kullanmaktır. Ölçüler yöresellik ve de lezzet açısından önemlidir.

Kıyma Kebabı: Bu Adana’ ya özgü kebabı hazırlarken kullanmamız gereken malzemeler ise yarım kg kıyma, 2 tane salçalık biber, 2 tane yeşil biber, 1 tatlı kaşığı silme tuz, 1 yemek kaşığı acı biber salçası, isteğe bağlı olarak 150 gr kuzu kuyruk yağı ( etle birlikte kıyılması gereklidir ), yine isteğe bağlı olarak bir çay kaşığı acı toz biber, 1 yemek kaşığı sıvıyağ, 1 çay bardağı kıyılmış şekilde maydanoz ve de yassı şişlerdir. Kebabı hazırlamaya başladığımızda ilk önce biberlerin içlerini temizleyerek kıyarız. İkiye böldüğümüz maydanozun çekirdeklerini çıkarıp kıyma, ince ince doğranmış biber, salça ve sıvıyağ ile birlikte güzelce yoğururuz. Daha sonra da tuz ilave ederek yoğurma işlemini bitiririz. Yoğurma işlemi bittikten sonra ise streç folyo ile üstünü örtüp buzdolabında yaklaşık 2 saat bekletmemiz gerekir. Bundan sonraki aşama son aşamadır. Buzdolabından çıkardığımız köfteleri bir avuç büyüklüğünde ayırıp yoğururuz. Ardından düzgün bir şekil verilerek ısıtılan yassı şişlere takılır ve pişirilir.

Saimbeyli’nin mahalleleri

Aksaağaç Mahallesi, Avcıpınarı Mahallesi, Ayvacık Mahallesi, Beypınarı Mahallesi, Cıvıklı Mahallesi, Cumhurlu Mahallesi, Çatak Mahallesi, Çeralan Mahallesi, Çorak Mahallesi, Değirmenciuşağı Mahallesi, Eyüplü Mahallesi, Fatih Mahallesi, Gökmenler Mahallesi, Gürleşen Mahallesi, Halilbeyli Mahallesi, Himmetli Mahallesi, İslam Mahallesi, Kandilli Mahallesi, Kapaklıkuyu Mahallesi, Karakuyu Mahallesi, Kızılağaç Mahallesi, Mahmutlu Mahallesi, Naltaş Mahallesi, Topallar Mahallesi, Tülü Mahallesi, Yardibi Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Yeşilbağlar Mahallesi
 
Yukarı