Sarıçam Hakkında Bilgiler

#1
Sarıçam, Adana iline bağlı olmakla beraber baktığımızda coğrafi olarak konumu Yüreğir ilçesinin özellikle kuzey doğu kısmına denk gelmekle beraber Sarıçam aynı zamanda Suluca ve Kürkçüler gibi mezralarının geçtiğimiz yıllarda sona erdirilmesi ile beraber Sarıçam 2008 yılında net olarak ilçe halini almış olan Adana bölgesidir. Bununla beraber adını ilçenin kuzey doğu kesiminde yer alan ormanların adı olan Sarıçam ormanlarından almıştır. Sınırlarında Ceyhan ve Yüreğir bulunan Sarıçam özellikle Sabancı organize bölgesi ile iç içe olması ve bunun yanı sıra stratejik bir öneme sahip olan İncirlik üssüne yakın bir konumda yer alıyor olması Sarıçam bu noktada özel önem taşıyor diyebiliriz. Aynı zamanda Sarıçam sınırları içerisinde öneme sahip olan bir diğer kurum ise Çukurova Üniversitesi’dir diyebiliriz.

Sarıçam Nüfusu
Nüfus noktasında baktığımızda ise klasik bir Anadolu içerisine oranla gittikçe azalması beklenen Sarıçam nüfusu aksine gittikçe artış eğilimi göstermektedir. Bununla beraber rakamlara göz atacak olursak 2008 yılında yaklaşık toplam nüfusu 109 bin olan ilçenin özellikle 2011 ve 2012 yılları arasında çok fazla göç aldığını görebilmek mümkündür. Bununla beraber son yıllarda neredeyse hiç düşme eğilimi göstermeyen ilçe nüfusunun baktığımız zaman son derece ileri düzeyde azımsanmayacak bir artış eğiliminde olduğunu da görebiliriz. Bunun nedenini ise çoğunlukla bölge sınırları içersinde yer alan üniversitenin öğrenci kapasitesinin artmasına ve aynı zamanda bölgede yer alan stratejik öneme sahip bir çok kuruma yapılan yatırımları gösterebiliriz.

Sarıçam Tarihi Yerler
Bakacak olursak Sarıçam tarihi yerler bölgesi içerisinde çok fazla tarihi dağ ya da kale gibi unsurların çok fazla bulunduğunu söyleyemeyiz. Bu nokta da zira yine Adana’nın sahip olmadığı göl baraj gibi unsurların da yer almadığını dolayısıyla görüyoruz. Tarihi açıdan bir nebze sıyrılıp gezilip görülecek yerlere bakacak olursak özellikle İncirlik askeri üssünün bölge sınırları içerisinde yer aldığını düşünecek olursak çok fazla askeri anlamda gezilecek yerlerin olduğunu görebiliriz. Ancak dağ tepe gibi gezilecek unsurların çok fazla yer aldığını söylemek doğru olmayacaktır. Keza yine bölge içerisinde tarım arazilerinin fazla yer aldığını görebiliriz. Bu noktada gezilecek yerlerden biri de bu alanlar olabilir. Yine aynı zamanda bölgeye adını veren Sarıçam ormanları içerisinde yer alan çeşitli gizli kalmış bölgelerde yer alan canlılar bir gezi adına etkileyici olabilirler.

Sarıçam Gezilecek Yerler
Gezilecek yerler özelinde bakacak olursak da Sarıçam gezilecek yerler açısından bir nebze Adana’nın diğer ilçelerine nazaran daha zengindir diyebiliriz. Zira içerisinde yer aldığı bölgenin zenginliği hususunda çok fazla stratejik öneme sahip olması özellikle farklı turistik gezi çeşitlerinin de yapılmasına meydan veriyor. Bu noktada şayet bir doğa gezisi yapmak istiyorsanız Sarıçam ormanları içerisinde yer alan keşfedilmemiş alanlar sizi bekliyor demektir. Aynı zamanda orman içerisinde farklı alternatif alanlarla da farklı bir gün geçirebilirsiniz. Şayet stratejik noktalara önem veren bir gezi planlıyorsanız belki de dünya askeri unsurlarının en fazla dikkatini celbeden nokta olan İncirlik içerisine bir seyahat düzenleyebilir ve çok gizemli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Keza yine şayet planladığınız eğitim gezisi ise bu noktada Çukurova Üniversitesi’ni de kapsıyor olması ilçeyi farklı kılan bir başka unsur olarak gözümüze çarpıyor diyebiliriz. Tabi bununla beraber ilçe sınırları içerisinde çok fazla yer almıyor olsa da bir iki gizli kale gibi tarihi noktada öneme sahip yerleri gezebilme şansına sahipsiniz. Ayrıca yapmak istediğiniz bir coğrafi gezi ise bu noktada Çukurova bölgesinin en zengin tarım alanlarından biri olan Sarıçam ilçesi içerisinde rahatlıkla bir geziye çıkabilirsiniz.

Sarıçam Yemekleri
Gerçekten de yemek kültürü açısından çok zengin olan Adana’nın en önemli bölgelerinden biri olan yemek adına da öneme sahip olan bir bölge olan Sarıçam bölgesinde baktığımız zaman Kesme çorbasının çok fazla öneme sahip olduğunu görebiliyoruz. Klasik bir çorbanın çok daha ötesinde hafif bir ekşi tada sahip olduğunu söyleyebileceğimiz çorbanın bu noktada farklı bir yeri olduğunu Sarıçam adına söyleyebilmek mümkündür. Keza yine baktığımız zaman Sarıçam yemekleri arasında özellikle sebze yemekleri arasında çok farklı bir yere sahip olduğunu söyleyebileceğimiz sülünün yer aldığını görebiliriz. Gerçekten de yemek açısından oldukça zengin bir bölge.

Sarıçam’ın mahalleleri

Acıdere Mahallesi, Aflak Mahallesi, Akkuyu Mahallesi, Avcılar Mahallesi, Aydınyurdu Mahallesi, Ayvalı Mahallesi, Balcalı Mahallesi, Bayram Hacılı Mahallesi, Beyceli Mahallesi, Boynuyoğun Mahallesi, Boztepe Mahallesi, Buruk Cumhuriyet Mahallesi, Büyük Baklalı Mahallesi, Cerenli Mahallesi, Cihadiye Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Çarkıpare Mahallesi, Çaylı Mahallesi, Çınarlı Mahallesi, Çiçekli Mahallesi, Çirişgediği Mahallesi, Dağcı Mahallesi, Dutluca Mahallesi, Eğeciuşağı Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Gökbuket Mahallesi, Göztepe Mahallesi, Gültepe Mahallesi, Hakkıbeyli Mahallesi, Hasanbeyli Mahallesi, Hocallı Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Karaömerli Mahallesi, Karayusuflu Mahallesi, Kargakekeç Mahallesi, Karlık Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kaşobası Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesi, Kepeztepe Mahallesi, Kılbaş Mahallesi, Kılıçlı Mahallesi, Kızılkaş Mahallesi, Kösefakılı Mahallesi, Küçükbaklalı Mahallesi, Maltepe Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Menekşe Mahallesi, Mustafalar Mahallesi, Müminli Mahallesi, Orhangazi Mahallesi, Osmangazi Mahallesi, Remzi Oğuz Arık Mahallesi, Sarıçam Mahallesi, Sofudede Mahallesi, Şahintepe Mahallesi, Turunçlu Mahallesi, Ünlüce Mahallesi, Yağızlar Mahallesi, Yarımca Mahallesi, Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yeniyayla Mahallesi, Yeşiltepe Mahallesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Yürekli Mahallesi
 
Yukarı