Seyhan Hakkında Bilgiler

#1
Seyhan, Adana ilinin merkez ilçelerinden biri olma noktasında özel bir öneme sahip olan Seyhan özellikle bir alt tabakasına ise belediye ilçe hizmeti vermektedir. Yaklaşık il nüfusunun hemen hemen %35’ine denk gelen Seyhan nüfus yapısı ile özellikle Türkiye’deki en kalabalık ilçeler arasında 5. sırada olduğunu görebiliyoruz. Aynı zamanda Seyhan yerleşim haritasına bakacak olursak şehrin çok farklı şekillerde özel ve kritik öneme sahip olan Seyhan alanlarının olduğunu da görebiliyoruz. Adanus’un oğlu anlamına gelen Seyhan Sarus’tan adını alan ilçenin mitolojik dünyada da ayrı bir yeri olduğunu görüyoruz. Hemen hemen 3000 yıl öncesine denk tarihi dayanan Seyhan Türkiye’nin en önemli ilçe nüfuslarından birine sahip olduğunu görebiliyoruz.

Seyhan Nüfusu
Seyhan nüfusu noktasında bakacak olursak bölgenin en önde gelen özelliklerinden birinin hiç şüphe yok ki ülkenin en kalabalık ilçe nüfuslarından birine sahip olması söylenebilir. Bu noktada göç alan bir ilçe olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İçerisinde yer alan farklı sağlık imkanlarının bulunması ve eğitim faktörü açısından bakacak olursak Çukurova Üniversitesi’nin farklı bölümlerini bünyesinde barındırması hususunda özellikle farklı imkanlara sahip olması sayesinde fazlasıyla göç alan bir bölge olduğundan bahsedebiliriz. 2007 yılında 1 milyonu geçen nüfusun bölgede yaşanan farklı doğal afetler sonucu en büyük düşüşünü hemen bir sonraki yıl olan 2008’de yaşadığını görebiliyoruz. Ancak bu noktada bakacak olursak o yıldan itibaren bir iki yıl düşüş eğilimi içerisinde yer alan nüfus bugün 800 bine yaklaşmıştır tekrar. Keza yine merkez ilçe olması noktasında farklı imkanlara da sahip olan ilçenin bu özelliği ile il içerisinde de farklı göç unsurlarına sahip olduğunu görebiliyoruz.

Seyhan Tarihi Yerleri
Seyhan tarihi yerler açısından bakılacak olunursa çok farklı imkanlara sahip olan nadir ilçelerden birisidir denebilir. Bu noktada özellikle ilçe de yer alan asırlık yapılardan olan Adana Taş Köprü’nün yer aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca yine Adana için adeta sembolik bir öneme sahip olan Adana Kalesi’ne ev sahipliği yapan ilçenin tarihi yerler noktasında pek bir sıkıntısı yok. Aynı zamanda yine asırlık camilerden olan ve sadece bölgenin değil ülkenin de en eski ibadet yerlerinden biri olma özelliğine sahip olan hasan Ağa Camii’nin ilçe sınırları içerisinde yer aldığını görebiliyoruz. Bununla beraber mitolojik açıdan da özel bir öneme sahip olan ilçenin 300 yıllık tarihi boyunca özel yerlere ev sahipliği yaptığını görebiliyoruz.

Seyhan Gezilecek Yerler
Bu açıdan da özel bir öneme sahip olan ilçenin Adana bölgesinde belki de en fazla gezilecek yer alanlarından birine sahip olduğunu görebiliyoruz. Şayet bir tarihi gezintiye çıkmak istiyorsanız Adana Kalesi bu noktada Seyhan özelinde sizlere ayrı bir yer açacaktır diyebiliriz. Keza şehrin sembollerinden Adana Taş Köprü üzerinde yapacağınız bir gezi de yine tarihi anlamda öneme sahip olacaktır diyebiliriz. Keza yine bunlarla beraber bakacak olursak şehrin farklı eğitim noktasında özel öneme sahip olan Çukurova Üniversitesi üzerine yapılacak bir eğitim gezisinin özel bir anlamı olacağını eğitim noktasında söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra yine bölge içerisinde yer alan ormanlı farklı alanlarda yapılacak bir doğa gezisinin ayrı bir anlamı olacaktır denebilir. Adana’nın gezilecek yerler açısından bakacak olursak Seyhan gezilecek yerler noktasında en zengin ilçelerin başında geliyor denebilir.

Seyhan Yemekleri
Özellikle Adana bölgesine ait olan çok farklı yemeklerin bu bölgeden yani Seyhan bölgesinden çıktığını görebiliyoruz. Bu açıdan bakacak olursak Seyhan yemeklerinin özellikle kebap gibi unsurlarının başı çektiğini görebiliriz. Fazla olan nüfusu ve sürekli göç alan nüfus yapısı ile çok farklı kültürleri bir arada barındırdığını söyleyebileceğimiz ilçede bu noktada yine çok farklı yemek çeşitlerinin yer aldığını da görebiliriz. Özellikle bu noktada farklı keşkek türlerini ve acı içeren Adana yemek çeşitlerinin bölge içerisinde çıktığını görebiliriz. Ayrıca yine farklı unsurların bölge üzerine yaptıkları göç sayesinde özellikle çok çeşitli yemek unsurlarının bölge içerisine etkin bir halde olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca yine tatlı noktasında da çeşitli zenginliklere sahip olan bölgenin en önemli yiyeceklerinden biri olan bici tatlısı ile meşhur olduğunu da muhakkak hatırlatmak gerekir. Görüldüğü üzere yemek açısından çok çeşitli bir ilçeden söz ediyoruz.

Seyhan’ın mahalleleri

2000 Evler Mahallesi, Ahmet Remzi Yüreğir Mahallesi, Akkapı Mahallesi, Alidede Mahallesi, Aydınlar Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Bahçeşehir Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Barış Mahallesi, Beşocak Mahallesi, Bey Mahallesi, Büyükçıldırım Mahallesi, Büyükdikili Mahallesi, Camuzcu Mahallesi, Cemalpaşa Mahallesi, Çınarlı Mahallesi, Dağlıoğlu Mahallesi, Demetevler Mahallesi, Denizli Mahallesi, Dikili Mahallesi, Döşeme Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Emek Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fevzipaşa Mahallesi, Gazipaşa Mahallesi, Gökçeler Mahallesi, Gölbaşı Mahallesi, Gülbahçesi Mahallesi, Gülpınar Mahallesi, Gürselpaşa Mahallesi, Hadırlı Mahallesi, Hanedan Mahallesi, Havuzlubahçe Mahallesi, Hurmalı Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Karakuyu Mahallesi, Karasoku Mahallesi, Karayusuflu Mahallesi, Karayusuflu Çaputçu Mahallesi, Karayusuflu Dervişler Mahallesi, Karayusuflu Dörtağaç Mahallesi, Karayusuflu Kayışlı Mahallesi, Karayusuflu Köylüoğlu Mahallesi, Karayusuflu Mürseloğlu Mahallesi, Karayusuflu Salmanbeyli Mahallesi, Kavaklı Mahallesi, Kayalıbağ Mahallesi, Kocavezir Mahallesi, Koyuncu Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Kuruköprü Mahallesi, Kuyumcular Mahallesi, Küçükçıldırım Mahallesi, Küçükdikili Çınarlı Mahallesi, Mekan Mahallesi, Mestanzade Mahallesi, Meydan Mahallesi, Mıdık Mahallesi, Mirzaçelebi Mahallesi, Mithatpaşa Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Narlıca Mahallesi, Onur Mahallesi, Ova Mahallesi, Pınar Mahallesi, Reşatbey Mahallesi, Sakarya Mahallesi, Sarıhamzalı Mahallesi, Sarıhuğlar Mahallesi, Sarıyakup Mahallesi, Serinevler Mahallesi, Söğütlü Mahallesi, Sucuzade Mahallesi, Sümer Mahallesi, Şakirpaşa Mahallesi, Şehitduran Mahallesi, Tellidere Mahallesi, Tepebağ Mahallesi, Türkocağı Mahallesi, Uçak Mahallesi, Ulucamii Mahallesi, Yalmanlı Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yenibaraj Mahallesi, Yenibey Mahallesi, Yenidam Mahallesi, Yeşilevler Mahallesi, Yeşiloba Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi, Yeşilyuva Mahallesi, Yolgeçen Mahallesi, Zeytinli Mahallesi, Ziyapaşa Mahallesi
 
Yukarı