Şırdan mumbar el ele

#1
Şırdan ve mumbar Adana başta olmak üzere bölgenin en çok sevilen sakatatlarındandır. Akşam saatlerinde sadece mumbar ve şırdan yapan restorantlar hizmete girmektedir. 24 saat bu lezzetleri yemeniz mümkün fakat genellikle belli bir saatten sonra daha yoğun tüketilmektedir.

Hayvanın iç organlarından yapılan mumbar ve şırdan çeşitli pişirme yöntemleri ve baharatlar ile birlikte servis edilir. Şırdana kimyon güzel gider. Mumbar ise önce haşlanır ( böylede yenilebilir ) daha sonrasında tereyağı ile birlikte tavada yada kiremittede kızartılarak yenilebilir. Fotoğraflar için Ömer Acar’a ve diğer fotoğraf sahiplerine teşekkür ederiz.
adana-5.jpg
adana-12.jpg
adana-23.jpg
adana-26.jpg
adana-29.jpg
adana-38.jpg
adana-39.jpg
adana-42.jpg
adana-44.jpg
adana-45.jpgDip not: Lezzet fark ediyor mu bilmiyorum ama şırdanı seçerken büyük küçük diye ayırıyorlar, mumbarı ise kalın ince diye seçenler var. Sağlığınız açısından bilindik yerlerde sakatat ürünleri yemeyi tercih ediniz.
Şırdanı daha önce yememiş fakat yemeyi çok isteyen okuyucularımıza şırdanın ve mumbarın sakatattan yani hayvanın midesinden ve bağırsağından yapıldığını hatırlatmak isteriz.

Bu lezzeti tadabilmek için İstanbul’dan özel uçakla Adana’ya gelen şırdan seven Tanıdıklarım var.
Özellikle akşam olduğu zaman Adana’nın şırdancıları ve mumbarcılarıı daha çok işlemeye başlıyor bu saatte işinden çıkan esnaf ve memur eve uğramadan önce Şırdancı ların kendilerine özel dizilimleri ile hazırladıkları sandalyelerin, kazanların başına oturuyor.
Merak edilen konulardan bir tanesi de bu kadar şırdan için malzemeyi nereden buluyorlar söylenenlere göre sadece Adana’da yapılan kesimler şırdan üretmek için yeterli değil o yüzden Mersin Gaziantep Osmaniye ve komşu diğer illerden takviye yapılıyor.
Şırdan evde de yapılabiliyor fakat nedense sokakta yenilen şırdan çok daha lezzetli oluyor Aynı şey mumbar için de geçerli ne yaparsanız yapın bu lezzeti evde yakalamanız pek mümkün değil.
Bir kazanda kaç tane şırdan olduğuna iddiaya giren arkadaşlarımızda oldu o kocaman kazanlarda siz deyin 500 ben diyeyim bin tane şırdan sığıyor.
 
Yukarı