Tufanbeyli Hakkında Bilgiler

#1
Tufanbeyli, Doğusunda Kahramanmaraş’ın bulunduğu Tufanbeyli ilçesinin özellikle Kayseri ve Develi gibi bölgeler tarafında olması nüfus çeşitliliği açısından son derece büyük bir öneme sahiptir. Yüzölçümü açısından Adana bölgesinin en önemli bölgelerinden biri olan Tufanbeyli’nin gerçekten de yüksek bir alana ve popülariteye sahip olduğunu görüyoruz. Son zamanlarda Tufanbeyli farklı ülkelerden gelen enerji atakları ile bir nebze daha şehir içerisinde ön plana çıkan Tufanbeyli Güney Kore’li yatırımcılara açık olduğunu görüyoruz. Termik santral konusunda sadece bölgeye değil ülkeye de son derece büyük bir önem arz eden ilçenin bu açıdan baktığımızda yine aynı zamanda kömür rezervi açısından da son derece zengin olduğunu görebiliyoruz. Enerji noktasında bölgenin ve ilin yükünü omuzlayan ilçenin Hititlere kadar uzanan bir geçmişi olduğunu görebilmek mümkün. Tufanbeyli içerisinde yer alan farklı tarihi kalıntıların son derece büyük bir öneme sahip olduğunu görebiliyoruz. Aynı zamanda bakacak olursak Hititler döneminden alan farklı anlaşmaların da Hattuşaş Anlaşmasının özellikle Tufanbeyli sınırları içerisinde imzalanmış olması da özellikle tarihi açıdan ilçeye çok historik bir alan ve ün katıyor diyebiliriz.

Tufanbeyli Nüfusu
Nüfus açısından Tufanbeyli nüfusu gerçekten de içerisinde yer alan 3 merkez mahalle ve 30 mezrasına rağmen son derece düşük seviyeler de kalmış diyebiliriz. Keza bunun yanında ilçede yer alan farklı santraller ve enerji alanlarına rağmen son dönemlerde fazlasıyla göç veren ilçelerden biri olduğu görülüyor. Özellikle sen büyük nüfus düşüşünü geçtiğimiz yıl yaşamış olması gerçekten de bunca yatırıma rağmen şaşırılacak bir husus olarak göze çarpıyor. 2014 yılında 19 bin olan nüfusu bu yıl içerisinde 2 bin göç vererek 17 bin seviyelerine dek gerilemiş görünüyor. Aynı zamanda ilçenin en büyük Tufanbeyli nüfus yoğunluğunun 1985 yılında 25 bin seviyelerinde yaşadığı söylenebilir. Ancak bunlara rağmen son zamanlarda Adana’nın en fazla göç veren ilçelerinden.

Tufanbeyli Tarihi Yerleri
Çok uzun zaman öncelerine dayanan Tufanbeyli tarihi yerleri ile beraber özellikle Hititlerden kalma çok fazla unsurun ilçe sınırları içerisinde hala korunmaya devam edildiğini görebiliriz. Bu noktadan bakacak olursak belki de Adana’nın en fazla tarihi geçmiş eskiye dayanan alanlarına sahip olan ilçelerinin başında geldiğini söyleyebileceğimiz ilçenin bununla beraber Hitit döneminden kalma antik tiyatrolara sahip olduğunu görüyoruz. Aynı zamandan dini bir devlet niteliğinde olan Comona krallığına ait farklı ibadethanelere de ev sahipliği yapan ilçenin bu açıdan gerçekten de son derece büyük bir önem arz ettiğini görebiliriz. Aynı zamanda Şar köyüne de ev sahipliği yapmış olan ilçenin Roma döneminden kalma farklı antik tiyatrolar olan Ala Kapı, Kırık Kilise ve Antik Tiyatro gibi farklı alanlara da sahip olduğunu görebiliyoruz. Tüm bunlarla beraber tarihi yerler açısından çok fazla zengin diyebiliriz.

Tufanbeyli Gezilecek Yerler
Bu açıdan bakacak olursak Tufanbeyli gezilecek yerler hususunda son derece kısır kalmıştır diyebiliriz. Bölge içerisinde yer alan farklı tarihi alanların sadece antik tiyatrolar olan Kırık Kilise ve Ala Kapı gibi unsurlarla sınırlı kaldığını görebiliriz. Şayet antik tiyatrolar üzerine ve Hitit dönemi kalıntıları adına bir tarihi seyahate çıkacaksanız bölgenin sizin açınızdan son derece uygun olduğunu söyleyebiliriz. Keza yine enerji adına çeşitli araştırmalar yapan bir yapıya sahipseniz yine bölgenin sahip olduğu farklı kömür rezervleri ve farklı unsurları ile sizi karşılayacağını söyleyebiliriz. Ancak tabi ki bu noktada sürekli olarak göç veren bir ilçenin gerçekten de çok fazla gezilecek bir unsura sahip olduğunu söyleyebilmek mümkün değil gibi görünüyor desek yanılmış olmayız.

Tufanbeyli Yemekleri
Tufanbeyli yemekleri noktasında yine Adana ilinin sahip olduğu en önemli özelliklerden biri olan farklı unsurlara sahip olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Özellikle analı kızlı çorbasının bölge de çok ayrı bir yönü olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Keza yine tüm Adana’da olduğu gibi baktığımızda kebap hususunda da son derece öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Keza yine tatlı noktasında tüm Adana’da var olduğu gibi bici tatlısının son derece özel bir yeri olduğu söylenebilir. Tüm bunlarla beraber diğer ilçeler gibi çok fazla göç alan bir nokta olmamasının yanı sıra sürekli olarak göç veren bir ilçe olması sebebiyle bu açıdan da klasik Adana yemeklerini ilçede bulabileceğinizi söyleyebiliriz.

Tufanbeyli’nin mahalleleri

Akçal Mahallesi, Akpınar Mahallesi, Ayvat Mahallesi, Bolatpınarı Mahallesi, Bozgüney Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çatalçam Mahallesi, Çukurkışla Mahallesi, Damlalı Mahallesi, Demiroluk Mahallesi, Doğanbeyli Mahallesi, Doğanlı Mahallesi, Elemanlı Mahallesi, Evci Mahallesi, Fatmakuyu Mahallesi, Güzelim Mahallesi, Hanyeri Mahallesi, İğdebel Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Karsavran Mahallesi, Kayapınar Mahallesi, Kayarcık Mahallesi, Kirazlıyurt Mahallesi, Koccağız Mahallesi, Ortaköy Mahallesi, Pekmezli Mahallesi, Pınarlar Mahallesi, Şar Mahallesi, Taşpınar Mahallesi, Tozlu Mahallesi, Yamanlı Mahallesi, Yenicami Mahallesi, Yeşilova Mahallesi
 
Yukarı