Yumurtalık Hakkında Bilgiler

#1
Yumurtalık, Tarihçe noktasında Yumurtalık’ın gerçekten de eski bir tarihi olduğunu söyleyebilmek mümkün. Bölgeye hakim olan Hititlerin zamanında uğramış oldukları bir ilçe olan Yumurtalık ilçesinin yaklaşık 2000 yıl öncesine dek uzanan Yumurtalık tarihi açısından çok şey söylenebilir. Eski adı Ayas olan ilçe yerel halk dili arasında neredeyse tamamen hala bu isimle anılmaktadır. Adana’nın bir başka önemli ilçesi olan Ceyhan’a 1959 yılına kadar bağlı olan özellikle tarihi son derece eskiye dayanan bir yapısı olduğunu söyleyebilmek mümkün. Yumurtalık bu noktada Adana’da tarihi Ortaçağ’a dek uzanan tek ilçesi diyebiliriz. Bu haliyle gerçekten de tarihi açıdan Yumurtalık son derece önem arz eder. Adana’nın merkezine yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta olan Yumurtalık yine eski bağlı olduğu ilçe olan Ceyhan ‘a ise 30 kilometre uzaklık mesafesindedir. Bununla beraber 24’e yakın mahalleye sahip olan Yumurtalık ilçenin 501 kilometre kare yüz ölçümüne sahip olduğu görülebilir. Stratejik önem noktasında ise özellikle Adana’nın enerji şehri olması noktasında Yumurtalık’a da özel bir parantez açmak gerekir. Irak bölgesinden ülkemize akan petrol boru hatlarının en önemlilerinden biri olan Yumurtalık-Kerkük petrol boru hattının ilçeden geçiyor olması gerçekten de stratejik mana da önemi bir seviye daha artırıyor.

Yumurtalık Nüfusu
Nüfus açısından Adana ilinin son dönemde küçük çaplı da olsa göç veren ilçelerinden biri olan ilçenin bu açıdan gerçekten de düşük seviyelerde yürüdüğünü görebiliriz. Bu noktada özellikle en yüksek Yumurtalık nüfus halini 1985 yılında yaşayan ilçenin 20 bin kişilik nüfusu açısından son derece yüksek bir seviyede izlediğini görebiliyoruz. Ancak son dönemlere bakacak olursak farklı ekonomik girdilerin ilçeye yer etmemiş olması bu noktada yaşayanları farklı illere ve il merkezine yönlendirmek zorunda bırakmıştır. Yatırım açısından gerçekten eksik kalan ilçenin son derece geride bir nüfus yapısı işlediğini görebilmek mümkün. Bununla beraber 2015 yılında verdiği son derece ufak çaplı göçler dahi olsa da göç verdiğini söyleyebilmek mümkündür. Son veriler ilçenin 18 bin nüfusa sahip olduğunu gösteriyor. 24 mahallesi olduğunu söylediğimiz ilçenin bu haliyle baktığımızda son derece düşük seviyelerde yürüyen bu nüfus yapısının son derece kritik eşiklerde olduğu görülüyor. İlçe nüfusu içerisinde son derece göze çarpan husus ise kır nüfusunun son dönemlerde ilçe merkezine doğru akıyor olması. Bu açıdan 2012 yılında 5 bin olan kent nüfusu bir sonraki yıl olan 2013’te 18 bine yükselmiştir. Bu açıdan da bir farklılık gösteriyor diyebiliriz.

Yumurtalık Tarihi Yerler
Ortaçağ’a dek uzanan tarihi açıdan son derece eski bir ilçe olan Yumurtalık ilçesinin son derece tarihi açıdan eski bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Keza yine bakacak olursak ilçeye ismini veren Ayas kalesinin son derece önemli bir yapıt olduğu söylenebilir. Yumurtalık tarihi yerler açısından son derece geriye giden ilçenin bu açıdan Süleyman Kalesi gibi farklı tarihi noktalara da sahip olduğu görülebilir. Keza yine bakacak olursak Süleyman kulesinin farklı gözlemlere imkan verdiğini de söyleyebiliriz. Farklı mitolojik izlemelerin ilçe içerisinde yapıldığını görebilmek mümkündür.

Yumurtalık Gezilecek Yerler
Tarihi yerler açısından sadece Ayas kalesine ve Süleyman Kulesi’ne sahip olan ilçenin tarihi açıdan sadece bu gezi tiplerine imkan verdiğini görebiliyoruz. Keza yine bu noktada bakacak olursak çok farklı gezi tiplerine imkan verebildiğini söyleyebilmek mümkün olmasa gerek. Ancak ilçenin farklı önemli günlerinin olduğunu görebiliyoruz. Eğer Ekim ayı içerisinde yapacağınız bir geziye denk gelecekse Yumurtalık gezilecek yerler açısından Dertli Kazım Halk Ozanları Şenliği’ne denk gelebilirsiniz. Yine ayrıca bunun yanında yaz aylarında Ağustos’un ilk haftasında yapacağınız bir gezi ile Yumurtalık’ta Zeytinbeli Kültür ve Sanat Şenliği’ne denk gelebilirsiniz. Bu halleriyle özel öneme sahip olduklarını söyleyebilmek mümkünüdür. Keza yine şayet enerji üzerine bir seyahat yapacak olursanız Yumurtalık’ta yer alan petrol boru hattı üzerine bir çalışma yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Yumurtalık Yemekleri
Klasik Yumurtalık yemeklerinden analı kızlı çorbası ve kebap dışında baktığımız zaman özellikle tatlı noktasında yer alan bici tatlısının burada son derece büyük bir öneme sahip olduğunu görebiliyoruz diyebiliriz. Aynı zamanda yine bu yemeklerin son derece büyük bir öneme sahip olduğu ilçe de son derece farklı yemek tipleri yer alıyor diyebiliriz.

Yumurtalık’ın mahalleleri

Akdeniz Mahallesi, Akyuva Mahallesi, Asmalı Mahallesi, Ayas Mahallesi, Ayvalık Mahallesi, Demirtaş Mahallesi, Deveciuşağı Mahallesi, Devrişiye Mahallesi, Gölovası Mahallesi, Hamzalı Mahallesi, Haylazlı Mahallesi, Kaldırım Mahallesi, Kalemli Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesi, Kesmeburun Mahallesi, Kırmızıdam Mahallesi, Kuzupınarı Mahallesi, Narlıören Mahallesi, Ören Mahallesi, Sugözü Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Yeşilköy Mahallesi, Yumurtalık Mahallesi, Zeytinbeli Mahallesi
 
Yukarı